
Барселона върви нагоре в спортно-технически аспект със силни последни мачове в Испанското първенство и предсрочно класиране за осминафиналите на Шампионската лига. Успехите на тима на Роналд Куман са напук на икономическата и административна кризи в клуба, които се задълбочават стремглаво в ситуация на липса на спонсори и приходи от продажби на билети. Есента бе обявена загуба на 300 милиона евро в сравнение с предходни години. Финансовото състояние е много тежко, стана ясно след изявления пред радио “Рак1“ на директора на временния Административен съвет Карлес Тускетс, управляващ на Камп Ноу до избирането на нов президент и борд на 24 януари:
“Януари няма да можем да изплатим заплати на играчите, тези и бонусите им при спечелени трофеи са отложени, това са към 5% от бюджета. Президентът Бартомеу вече бе договорил понижение на заплатите им, а ние разсрочихме по-голямата част, 170 милиона, за плащане следващите четири години. Обяснихме ситуацията на футболистите и агентите им. Помогна ни Роналд Куман, който предостави своята и заплатите на щаба си за преразпределение по наше усмотрение.“
Икономистът разкри, че остарелият Камп Ноу плаче за ремонт, а части от фасадата и структурата падат. Клубната задължнялост се увеличавала, но парите от заема от “Голден Сач“ ще отидат за представителния стадион и този от спортната база “Йохан Кройф“. Добави, че има съмнителни фактури от ръководството на Бартомеу и клубът е можел да бъде управляван по-добре.
“Икономически лятото бе желателна продажба на Меси, Лигата ни изисква лимит на заплатите и подобна операция би помогнала. Но това го решава треньорския екип“ – призна Тускетс.
Капитан Лео Меси бе готов да си тръгне след 20 години футбол в Каталунския гранд, хем да помогне със спестени 100 милиона годишно от възнаграждението му, имал е оферти (заговори се за умопомрачителна от Манчестър Сити с 5-годишен договор). Бартомеу, който бе споразумял да го остави да си тръгне гратис ако реши, през август го заплаши със съд и шесткратната “Златна топка“ остана. Приятелят му голаджия Луис Суарес бе принуден да напусне, също Артуро Видал, Лео потъгува, постепенно почна да се сработва с Гризман, Брейтвейт и талантливите млади нападатели като помага новата атака на Барса на Куман да блести с идеи, креативност и хубави попадения.
И докато всички фенове “кулé“ стискат палци изборите да докарат някой свестен ръководител с капацитет да привлече спонсори, а суперзвездата да остане още сезони и донесе нови трофеи, идват “пиратки“ и признания отвън, че Меси ще си събере багажа след края на настоящия сезон с края на договора си.
Искрено признание от Неймар на въпрос за Меси след победата на ПСЖ над Манчестър Юнайтед в последните минути на сряда, хвърли бомба за готвени рокади и отприщи вълна от дебати по медиите:
“Най-много искам отново да играя с Лео, да му се наслаждавам на терена и със сигурност трябва да го направим следващата година.“
Ней е известен с привичките да хвърля “стрелички“ и “новинки“ в социални мрежи или пред журналисти, дори да водят до скандали или разкрития…, а и когато говори е искрен.
Със сигурност знае повече, отколкото казва, и е наясно, че президентът му Насер Ал-Клайфи действа по въпроса за привличане на Меси, че и на Кристиано Роналдо. Ах, какво атакуващо трио биха заформили … мечта на всички любители на футбола. И колко реклама би получил прижкия клуб с катарски собственици точно за зимното световно в Катар‘2022! А както се видя, него финансов „феър плей“ на ФИФА и УЕФА не го лови. А Килиан Мбапе може да склонят да продадат на Реал Мадрид примерно.
Интересното е, че по темата “Меси“ говори и втори играч на Френския шампион Леонардо Паредес: “Всички искаме да дойде в ПСЖ, ще го посрещнем с отворени обятия. Но той трябва да реши. Имаме страхотна група с добри футболисти и хора, великолепна атмосфера.“ Освен Паредес, в Париж рита друг аржентински национал и чудесен подавач – Анхел Ди Мария, плюс дългогодишния колега на Лео в Барса Рафиня Алкантара.
Така евентуално преминаване в ПСЖ би донесло на 33-годишния Лео спокойна подготовка за последното му голямо първенство Катар‘2022, година на наслада от футбола без върховите изисквания от Барса досега с приятели и защо не, пета персонална Шампионска лига. Година приятен живот под Айфеловата кула със семейството, след която може да порита и в родния “Нюуелс“ в Росарио…
Десетима кандидати за горещият президентски стол ще съберат над 100 000 съдружници на ФК Барселона пред урните на десет определени места на 24 януари, освен в Каталуния ще има и в Мадрид, Валенсия и Севиля. Сред най-силните заявени са предприемачът Виктор Фонт, привлякъл чичото на Рафаел Надал – Тони Надал (държат Меси и Чави Ернандес да са част от проекта) срещу бившият президент и политик Жоан Лапорта, по чието време бе най-успешния отбор – на Гуардиола с Меси, Пуйол, Чави, Иниеста.. Лапорта не искал да спекулира, но ако спечелел отново и за Меси и за Неймар щяло да има специални места.
Преди месец настоящите управители поискаха от Ней да върне погрешно платени му пари (10,2 млн.евро) през 2015, бразилецът прати адвокатите си, заявили Барса да му преведе 44 млн., споразумени за усължаване на договор (който не изпълни, защото август 2017 избяга в ПСЖ с платена неустойка на каталунците от 222 млн. евро, дефакто подобрявайки икономиката им).
Декември обещава да бъде горещ на предизборни политики, а на осми тв-зрителите очакват зрелището Меси-Кристиано от Камп Ноу, което липсва вече две години и половина и освен класни отигравания ще реши Барса или Ювентус ще е поставен на осминафиналите в Шампионската лига и ще избегне най-силните съперници там.
По същото време и в същите условия на криза от коронавируса, ФК Реал Мадрид обяви че завършва финансовата 2019/2020 с печалба от 313 000 евро, въпреки намаление от 13 % (106 милиона) на клубните приходи. Нетната собственост продължава да е солидна – 533 млн., но проекто-бюджета за новия сезон също е редуциран с планирани 617 млн. приходи.