Четирите „голобради“ избора на Акрапович

Начало » Четирите „голобради“ избора на Акрапович

Бруно АкраповичЯвор Пиргов/Тема Спорт
Феновете на ЦСКА винаги са били сантиментални, когато става въпрос за юношите на клуба. Но и доста взискателни към тях. От години те искат да видят новите Пенев и Костадинов или поне Методи Деянов. И винаги, когато някои младоци се присъединят към представителния тим, биват посрещани с интерес, надежда и сравнения.

Във вторник Бруно Акрапович качи на автобуса за лагера в Турция четирима „юноши“, които ще получат шанса да тренират и да трупат опит с първия отбор. На всички е ясно, че те много трудно ще получат шанс за изява през пролетта, но ако проявят търпение и развият потенциала си, тези момчета ще имат възможността да се превърнат в основни състезатели на червените. Твърде вероятно е обаче за втория дял от сезона поне двама от тях отново да бъдат преотстъпени. „Тема Спорт“ ви представя четирите „голобради“ избора на Акрапович.

Мартин Смоленски
Най-популярното име сред четиримата младоци е това на Мартин Смоленски. Роден е на 8 март 2003 година в София. Започва да се занимава с футбол, когато е 7-годишен, като от самото начало е част от ДЮШ на ЦСКА. Той е поливалентен атакуващ играч, който се справя еднакво добре както по двата фланга, така и като централен нападател. Още от самото начало на своята кариера Мартин загатва за огромен потенциал и много бързо е определен за суперталанта на червените. Смоленски минава през всички възрастови формации, а след всеки сезон е сред водещите голмайстори на първенството. През 2018 година е определен за „най-перспективен“ млад футболист на ЦСКА, а няколко месеца по-късно започва и тренировки с първия тим. Младокът прави официалния си дебют за първия отбор на ЦСКА под ръководството на Любо Пенев при победата с 3:1 над Етър във Велико Търново на 9 март 2019-а, като в края на мача заменя Жоржиньо. Година по-късно става шампион с тима до 19 години на армейците, а на 23 юни 2020 година подписва и професионален договор с родния си клуб. Мартин прави силни мачове и с юношеския национален отбор на България до 16 години, където записва 9 участия и отбелязва 7 попадения.

През пролетта на 2020-а Смоленски е преотстъпен в Литекс, където на 7 март (ден преди да навърши 17 години) дебютира във Втора лига в мач срещу Пирин, който завършва 0:0. През изминалата есен тренираше предимно с представителния състав на ЦСКА, но играеше мачове за юношеските формации на червените. За първия тим взе участие в две срещи – появи се като резерва в първия шампионатен кръг при 2:2 с ФК ЦСКА 1948, а след това и при 5:0 над Ботев Ихтиман за купата. Очаква се през пролетта, въпреки голямата конкуренция, той често да попада в групата за мачовете на тима.

Малко известна подробност е, че пъпът на Смоленски е хвърлен зад вратата на Сектор Г на стадион „Българска армия“. Направил го е неговият дядо – известният български спринтьор и треньор по лека атлетика Любомир Запрянов.

Александър Бучков
Той е роден на 13 септември 2003 г. в Русе. Първите три години в кариерата му преминават в тима на Аристон в родния му град. Бучков се отличава с бързина и е изключително напорист и енергичен футболист, като тези му качества го изпращат по десния фланг заради по-добрия му крак. Основно се подвизава като защитник, но не са малко случаите, в които играе и като външен халф, като се справя на много добро ниво. Може би именно тази негова универсалност години по-късно ще грабне окото на Бруно Акрапович, тъй като той е подходящ за налаганата в момента схема 3-5-2. Младокът се присъединява към школата на ЦСКА през 2013-а. Утвърждава се много бързо, а след като Смоленски е изпратен да играе при батковците, Бучков слага и капитанската лента на ръката си. Той е основен състезател в юношеските формации и благодарение на добрите си изяви с екипа на ЦСКА и на националния отбор до 17 години, от сезон 2019/20 започва тренировки и с първия отбор на червените. Младокът направи официалния си дебют за армейците на 14 ноември 2020-а при победата с 5:0 над Ботев Ихтиман в мач за Купата на България, който бе първи мач начело на отбора и за наставника Бруно Акрапович.

Радослав Живков
Роден е на 27 март 1999 година в София. Започва да тренира футбол в школата на ЦСКА, като най-често е на върха на атаката, но в определени случаи е използван и като офанзивен халф. За първи път Живков е повикан да тренира с представителния тим на армейците през сезон 2017/18. През есента на 2018-а младокът, който е и национал на България при 19-годишните, е преотстъпен на Литекс с цел да натрупа опит в професионалния футбол. През следващите сезони наемът му е продължен. През есенния дял на настоящия шампионат с оранжевата фланелка той записа участие в 14 мача, като бе на терена 1041 минути и отбеляза 5 гола. Живков не крие, че пази отлични спомени от съвместните тренировки с Фернандо Каранга, на когото се възхищава и опитва да подражава.

Илия Шаламанов
Високият 195 см вратар Илия Шаламанов–Тренков е роден на 7 август 2002 година в Бризбейн (Австралия), където по онова време са живели родителите му. Когато е 3-годишен, семейството му се прибира в България и се установява в град Петрич. Илия започва да се занимава с футбол през 2010-а, като първоначално е в школата на Беласица, а след това преминава за кратко през детските формации на частната школа „Мечетата“. С изявите си той впечатлява скаутите на почти всички водещи отбори в България, но избира да облече екипа на ЦСКА и през 2014-а се премества в София.

През лятото на 2019-а започва тренировки с представителния тим, като взима участие в няколко контроли от предсезонната подготовка, а неофициалният му дебют е на 18 юли 2019 срещу Локо ГО в Тетевен. През сезон 2019/20 е шампион на България при 19-годишните. На 23 юни 2020 г. Шаламанов подписва професионален договор с армейците, а в края на миналия шампионат попада в групата за гостуването на Локо Пд (2:1) и домакинството на Берое (5:0), но така и не прави официален дебют. През есента младият страж бе преотстъпен в Литекс, където взе участие в 5 мача, в които допусна 9 гола. Освен с добрата си физика, той се отличава с рефлекс и футболен интелект, които са предпоставки за сериозно развитие. Преди няколко седмици Шаламанов получи повиквателна за младежкия национален отбор на Австралия до 20 години, тъй като има двойно гражданство.