Крис Бърд е бивш оперативен директор на Манчестър Сити. Той е главният архитект на съвременния модел, по който функционира клубът от Етихад. Британецът е в България, за да консултира ЦСКА относно структурирането и мениджмънта на клуба, изграждането на новия стадион в Борисовата градина и създаването на модерна клубна академия.
Английският експерт даде интервю пред Спортал, в което говори за впечатленията, които е натрупал при “червените”.
– Бихте ли се представили и да кажете как се стигна до визитата ви у нас?
– Казвам се Крис Бърд, пристигнах от Манчестър преди няколко дни. Работя в сферата на спортния мениджмънт. Прекарах пет години в Манчестър Сити. Времето, в което работих в Манчестър Сити, е много сходно с периода, в който се намира сега ЦСКА.
– Какво видяхте тук и какъв съвет дадохте на ЦСКА?
– Видях страст, професионализъм и голяма визия. Когато работих в Манчестър Сити, трябваше да започнем отново от самото дъно. Да създадем професионална структура в клуба, да инвестираме в нов стадион, но най-важното беше, че протегнахме ръка към феновете на отбора. Направихме така, че пътешествието, на което поехме тогава, го извървяхме с нашите фенове. В ЦСКА виждам екип, който вярва, че ангажирането на феновете е изключително важно, както и побеждаването на терена. Заедно с феновете – това е най-важното!
– Колко е важно за един клуб в съвремието да има модерен стадион?
– Новият стадион ще промени изцяло “играта”. Това ще е “геймчейнджър”, най-важното нещо. Видях този красив парк и дейностите около новия стадион на ЦСКА. Прилича ми на това, което усетих, когато застанах на строителната площадка на новия стадион на Манчестър Сити – тогава всичко беше още на основи. Там е бъдещето на ЦСКА.
– Какво ноухау споделихте на ЦСКА относно клубната академия?
– Академията е кръвоносната система в един клуб. В ЦСКА видях, че има мениджмънт, който разбира колко важна е академията за растежа на отбора. Моят съвет беше да търсят най-добрите таланти в школата си, но и да изнесат футбола извън общността. Най-вероятно има добри деца, които играят в своето училище или на улицата, където клубните скаути няма да отидат. Основите на всеки клуб зависят изцяло от мениджмънта, развитието на школата е най-важната част от тези основи.
– Колко трудно е клуб от Източна Европа да достигне на управленско и маркетингово ниво клуб от Премиър лийг? Не говорим за Сити, Ливърпул или Арсенал, но поне тези от средна величина.
– Според мен е трудно, но не е невъзможно. Структурата, която ЦСКА изгражда в момента, заедно с новия стадион, ме кара да си мисля, че ако дойда тук след пет години, ЦСКА ще играе страхотен футбол и ще има големи европейски мачове.
– Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров стигнаха до Премиър лийг, тръгвайки от “Армията”. Познавате ли се с тях?
– Да, срещал съм се със Стилиян по няколко повода. Той е много впечатляващ човек. Мартин Петров беше любимец в отбора на Манчестър Сити, голям талант. Той обичаше да работи в Манчестър Сити. Мартин е идол на Фил Фоудън – един от нашите най-добрите футболисти. Мартин Петров винаги ще има запазено място в Манчестър Сити.
– Както Бербатов в другия отбор от града.
– Кой?
– Димитър Бербатов в Юнайтед.
– Никога не съм го чувал. Ха-ха-ха.
– Ех, този английски хумор…
– Бербатов беше изключителен футболист! Наистина изключителен! Просто играеше в грешния отбор.
– Накрая да дадете съвет на футболните хора в България – кое е най-важното в съвременния футболен мениджмънт?
– За футболния мениджмънт ли? Когато управлявате футболен клуб, трябва да сте наясно относно наследството на този клуб. Но най-важното наистина е, че то не се случва на терена, а на трибуните. Трябва да има стабилитет и единство. Всеки футболен клуб трябва да бъде управляван така, че феновете да бъдат на първо място. Ако това е постигнато, всичко останало е лесно.