Начало »

webcafe.bg
Най-атрактивното и свежо нововъведение на Световното клубно първенство са камерите на реферите. Главните съдии в мачовете разполагат с малка камера, прикрепена към ухото им и понякога заснетото от нея бива включено в преките предавания на двубоите – а ефектът е забележителен.
Концепцията е експеримент на ФИФА и на DAZN – платформата, която притежава телевизионните права за надпреварата. Благодарение на технологията виждаме повторения на голове и други ключови моменти от съвсем различна перспектива, пренасяща ни несравнимо по-близо до ставащото на терена.
Така например беше показан голът на Лионел Меси от пряк свободен удар срещу Порто. Друго от най-ефектните повторения беше на гола на Педро Нето от Челси във вратата на ФК Лос Анджелис. С тези камери проследяваме отблизо и някои по-спорни ситуации, виждайки ги през очите на арбитъра.
Вече знаем и какво виждат съдиите, когато футболистите на двата отбора се залепят пред лицето им и започнат да роптаят заради някое отсъждане. Подобни кадри са вълнуващи, любопитни и внасят динамика в често неособено интересните мачове на клубния Мондиал.
До момента турнирът отнася куп критики по ред причини – заради начина, по който претоварва футболния календар, заради полупразните стадиони (нещо, което се вижда отлично от перспективата на реферските камери – б.р.), жегите, незадоволителните терени, дългите прекъсвания заради лошо време и т.н.
Новият разширен формат на първенството беше свръхамбициозна и меркантилна идея, която се нуждаеше от смели ходове, за да проработи. Не беше лесно да се намерят нито спонсори, нито купувач на телевизионните права. Но ако не друго, ФИФА уцели в десетката с идеята за тези камери, а концепцията беше предварително разяснена от шефа на съдиите към световната централа Пиерлуиджи Колина.
„Смятаме, че това е страхотна възможност да предоставим на зрителите различно преживяване и да им покажем футбола от нови ъгли и перспективи. Това е и страхотен начин да развием съдийството. Дава ни възможността да видим гледната точка на рефера и да го разберем по-добре“, обясни Колина още преди началото на първенството.
Трябва да отбележим, че засега кадрите от новите камери се използват сравнително пестеливо, а предварително организаторите бяха уточнили, че ще се въздържат да показват инциденти и по-скандални моменти. Затова материалът от гледната точка на съдията за момента прибавя само леко разнообразие към телевизионното излъчване – но въвеждането му определено е обещаващо и създава предпоставки за по-широка употреба в бъдеще.
Съществували ли са преди подобни похвати?
Може би първата асоциация при такива кадри от първо лице е една култова реклама, заснета от прочутия режисьор Гай Ричи за известен спортен бранд. Тогава годината е 2008-а и естествено, оттогава до днес технологиите напреднаха доста.
В екстремните спортове сме свикнали да виждаме кадри с GoPro от гледната точка на спортуващия, но в отборните състезания малките камери все още се използват по-рядко. Все пак примери не липсват.
Един от известните английски вратари Бен Фостър поставяше камера зад вратата си, докато играеше за Уотфорд и тя постоянно улавяше интригуващи мигове – спорове със съдии, разговори със защитници, различни гафове по време на играта. В момента камери зад вратата има на много мачове в английските лиги (б.р.).
Камери на играчи са били тествани в ръгбито и американския футбол, но се използват повече в контроли и шоу мачове.
В английския футбол такава камера си постави Юри Тилеманс от Астън Вила в приятелски мач срещу Нюкасъл преди две години. Кадрите от нея станаха доста популярни и отлично улавят истинската динамика на играта на ниво Висша лига.
Други отбори, изпробвали нещо подобно, включват Спарта Прага, РБ Лайпциг, Уест Хем и дори Реал Мадрид. Футболистите играят с прикрепена камера само в неофициални мачове, но за феновете кадрите са нещо необичайно и интересът е огромен.
Например клип как Дейвид Алаба тръгва от съблекалнята, минава през тунела и влиза на игрището, поздравявайки други играчи по пътя, е събрал над 5 млн. гледания. Засега такива иновации не са разрешени на футболистите в официални двубои, но при съдиите е друго.
Всъщност концепцията за камери на реферите не възниква заради шоуто, а за да се прекрати тормозът срещу тях. Проучване на BBC сред близо 1000 съдии беше показало, че 98% от тях са били подложени на тормоз от публика, играчи, треньори или клубни служители, а 32% са се сблъскали и с физическа агресия.
През 2023 г. бяха въведени съдийски камери в регионалните лиги на Англия, които карат реферите да се чувстват по-защитени, а агресорите вече са по-внимателни към тях. Същите камери вече бяха използвани и на по-високо ниво, както във Висшата лига, така и в германското дерби между Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд. Обичайно обаче кадрите от тези устройства не се използват в преките предавания и понякога част от материала се появява месеци по-късно.
Световното клубно първенство дава сериозен тласък на цялата концепция – макар че действащите рестрикции все още не ни позволяват да видим цялото действие от гледната точка на арбитрите.
Все пак отличните отзиви за съдийските камери най-вероятно ще доведат до разширяване на употребата им. А както зрителите, така и самите съдии тепърва ще радват на ползите от тях.