Барса отне наградите си от Франко

Gulliver photos/Getty Images

Валверде се бъзика с Дембеле: Трудно му измъкваш дума на испански

ФК Барселона отнема почетните си отличния, дадени преди повече от половин век на генерал Франциско Франко, реши Общото събрание на клубните съдружници вчера, след като прие бюджета за миналия сезон и проекта за 2019/2020. (ФК Реал Мадрид никога не е давал награди на Испанския диктатор – б.р.). Настоящият президент на Барса Бартомеу припомни 22-месечния затвор на предишния бос и негов пръв приятел Сандро Росел (обявен за невинен през март) с думите, че той и семейството му били “малтретирани“.

Бартомеу обяви, че клубът подкрепя демокрацията и свободата на словото и за пореден път защити политическите затворници, организирали нелегален референдум за отцепване на Каталуния т Испания.

Секунди след победата с 4:0 над Севиля снощи Ернесто Валверде се чудеше с какво Дембеле си е изкарал втория жълт картон снощи, треньорът на Барселона още не бе получил копие от доклада на съдията Матеу Лаос с посочени обидни от Осман думи към него “Много си зле, много си лош“ (в 87-ма мин.), което може да му коства санкция и пропускане на домашното “Класико“ с Реал на 26 октомври. Лаос показа осем жълти и 2 червени в двубоя.

“Не знам критерия на арбитъра, мисля бе доста чист мач, жалко за Араухо – дебютира с изгонване. Картона на Дембеле е мистерия...питах четвъртия съдия...Трудно е да му извадиш думи на испански на Осман, не знам, едва ли е казал дълга фраза, на мен ми е трудно да говоря с него...

Сложен и важен за нас мач, резултата е масивен, но те ни простиха на няколко пъти. Бяха свежи, с различен състав от четвъртак, по крилата ни създаваха проблеми. Планираш пресиране и рискуваш, оставяйки пространватва, но бяхме точни при финалния удар, за разлика от тях. Позитив е, че Лео накрая се вклини в играта, знаем че оттук ще има много повече положения. Артур прави силен сезон, Видал бе единствения халф, който не бе започвал титуляр и този път го избрах.“

“Резултатът не е несправедлив, но не заслужавахме такова наказание – играхме смело, просто не улучихме за голове. – каза Юлен Лопетеги, който отнесе 1:5 с Реал миналия октомври на Камп Ноу и бе уволнен. – Първия половин час бе наш с чисти положения, но шом не вкарваш на подобна сцена, се сбъдва футболния закон. При 3:0 бе трудно да убеждаваш на почивката, излязохме добре, сменихме системата, но не можахме да се закачим за мача и да вкараме.“

Може би Лопетеги сбърка с твърде късното включване на голаджията Хавиер Ернандес – Чичерито и Мунир. Севиля няма победа на Камп Ноу от 2002.

Спортният директор на южняците Мончи, привлякъл 13 нови футболисти, защити отбора и съдията Лаос:
“Матеу е отличен арбитър, не трябва да се центрираме в работата му в този мач. Започнахме с много характер, доминирахме първите 20 минути, отдавна не ни се бе случвало тук.... Не е виновен Де Йонг, загубата боли, малко позитиви ще извдим“.

Тагове: Барселона, Жозеп Бартомеу, Франциско Франко, Ернесто Валверде, Севиля, Юлен Лопетеги