Геният се оттегли!

02-12-2019 00:03

Златната топка Меси нарани с последна атака

Снимка Даниел Касас

Атлетико изпуска куп положения, устисква 86 минути в дъжда и губи дербито у дома

Атлетико Мадрид устиска 86 минути преди да бъде поразен с 0:1от Барселона в дерби на столичния си стадион-красавец “Метрополитано“, така шампионите се връщат на върха, колидери с Реал Мадрид с по 31 точки. Севиля на Лопетеги са трети с 30, “рохибланкос“ – чак шести с 26 т.

Студ и проливен дъжд посрещнаха каталунците в Мадрид, при сурови условия се игра целия двубой, за първи път последните 7-8 години. Първите 25 минути борбено нахъсан Атлетико ги натика в полето им с постоянни атаки и откраднати топки. Публиката дереше гърла активно дирижирана от Диего Пабло Симеоне. Най-често пробиваха Трипиър и Корреа по десния фланг, но заедно с Мората, Фелипе и Коке не успяха да опънат мрежата на Тер Щеген. Немецът хвана най-опасното положение – близък удар на Киърън след изненадващо диагонално центриране от Жоао Феликс. Португалчето тормозеше Марк Андре, но не го стресна, блесна изваждайки с ръка сигурни голове с глава на Мората и на Марио Ермосо.

Меси, късо подстриган и обръснат за понеделнишката гала-вечер в Париж и рекордната шеста “Златна топка“, открадна от Фелипе за светкавична контра със Суарес, но Облак парира удара на Ракитич, за когото клубното ембарго падна и вече трети мач поред е титуляр. Уругвайският “пистолеро“ на косъм не откри отдалеч в 36-ата, Пике тресна греда с глава. Антоан Гризман бе подвижен и постоянно искащ кълбо, освиркван при всяко докосване от публиката, която го обожаваше шест години.

Тимът на Ернесто Валверде премести играта в домакинското поле след почивката, но бе спиран да стигне до финален удар, хладнокръвни Облак и Фелипе парираха Меси и Суарес. Жуниор избута Анхел Корреа в наказателното при борба за топка, но Матеу Лаос прецени, че дузпа няма. Изненадващо имаше освирквания при смяната на Жоао с Витоло и още за Гризман, който не уцели свястно топката към Облак след контра на Меси. Веднага в 70-ата срадиона ревна Вън“ към Лаос, за спестен втори картон на Пике (щеше да е изгонване) за подсечка на спринтирал с топка по левия фланг Алваро Мората, Тер Щеген удържа последвалия троен обстрел.

Младият инвеститор и организатор на Тенис-купа “Дейвис“ сам нарани лошо колене при влизане в краката на бразилския таран Фелипе, вече не бе същия и Умтити го смени. Лионел Меси пак извади тима си от калта със златен гол с атака през центъра в 86-ата минута и двойно със Суарес, а “дюшекиите“ трябваше да изтърпят как се прегръща с Антоан Гризман и останалите колеги накрая.