Титлата вече пътува към Анфилд

снимка: Даниел Касас

Краят на 30-годишната суша без титла изглежда е близо

Тема Спорт
В Ливърпул няма от какво да се страхуват, освен от самите себе си. И евентуално от грешки на своите вратари. Но като оставим това настрана, мърсисайдци са в страхотна позиция да сложат край на 30-годишната суша. Дори не сме стигнали до натоварената коледна програма, а воините на Юрген Клоп вече водят с 11 точки на шампиона Манчестър Сити, който завърши 2:2 при гостуването си на Нюкасъл.

Ливърпул бе стреснат от Брайтън, но все пак победи с 2:1 на Анфилд. Феновете бяха накарани да се потят, след като в 76-ата минута Алисон получи червен картон за игра с ръка извън наказателното поле и бе изгонен. При изпълнения свободен удар пък резервата Адриан бе невнимателен и позволи на чайките да се върнат в срещата. Ревът на облекчение след последния съдийски сигнал отрази колко важен бе успехът за момчетата на Юрген Клоп.

Стартът на срещата бе сравнително бавен, а в 15-ата минута Ливърпул създаде първия си сериозен шанс за гол. Възможно ли е мърсисайдци да се били потиснати от новината, че Сити отново е загубил точки? Не, защото отговорът дойде 180 секунди по-късно. Александър-Арнолд центрира от свободен удар, а Върджил ван Дайк с глава насочи топката в мрежата на Брайтън. 6 минути по-късно двамата защитници повториха упражнението, но този път подаването на десния бек бе от корнер.

През второто полувреме имаше напрежение, но Ливърпул удържа и изравни рекорда си за най-много поредни срещи в лигата без загуба – 31 (б.р. – между май 1987-а и март 1988-а). Идва ред на градския съперник Евертън в сряда.

Манчестър Сити пък спечели всички свои оставащи мачове през миналия сезон, след като загуби визитата си на Нюкасъл. През тази кампания вероятно на момчетата на Пеп Гуардиола ще им се наложи да повторят този подвиг, ако искат да защитят короната си. Този път гражданите не допуснаха поражение на „Сейнт Джеймсис Парк“, но със сигурност се усеща като такова. Дори и да бяха стигнали до победата, Сити не изглежда като отбор, който е готов да предизвика Ливърпул.

По време на всички 90 минути, изглежда, че небесносините ще се нуждаят от нещо специално, за да триумфират. Бижуто на Кевин де Бройне в 82-ата минута сякаш бе точно това. Белгиецът прати истински снаряд извън наказателното поле, топката се отби в гредата и влетя в мрежата на Дубравка. Възпитаниците на Пеп Гуардиола поведоха с 2:1, а каталунецът веднага смени единствения си нападател Габриел Жезус с халфа Родри. 120 секунди преди изтичането на редовното време дойде и наказанието. Свраките получиха право на свободен удар, Кристиан Атсу пусна към Джонджо Шевли, който от дистанция технично преодоля Едерсон за крайното 2:2.

Гражданите имаха потресаващите 83% притежание през първото полувреме, но на почивката таблото показваше 1:1. Рахийм Стърлинг прекрати головата си суша и откри, но почти веднага Джетро Вилемс изравни. В края на срещата двата отбора повториха същото упражнение и поделиха плячката.