08-12-2019 00:07

Рекорден хеттрик от Меси и шедьовър от Суарес на Камп Ноу

Снимка Даниел Касас

Гризман открива головата фиеста, хърватин отсрамва Майорка

Шампионът Барселона си върна с гръм и трясък лидерството от Реал Мадрид (с изравнени по 34 точки и по-добра голова разлика 23:21) с 5:2 над новака Майорка. Зрителите на Камп Ноу се насладиха на прекрасни голове.

Островитяните тръгнаха силно с добра игра на взетия под наем от Реал млад японец Таке Кубо (юноша на Барса), Будимир и ветеранът Салва Севия, можеха да вкарат. Немският национален вратар Тер Щеген спря и светкавично върна в игра топка, прекрасно извела Антоан Гризман в ответното поле, бързоногият Френски принц показа класата си в овладяване и в идеален прехвърлящ стража удар, за да открие още в седмата минута. Това бе втора асистенция на Марк Андре за сезона.

Маноло Рейна блокира хубав удар на Бускетс с глава, но не успя срещу диагонална тупалка отляво от извън наказателното на шасткратната “Златна топка“ Лионел Меси (17-а мин.) за десети гол в лигата. Луис Суарес тресна греда, Антоан Гризман показа магия с пас назад за Меси, асоциирайки все по-успешно с латиноамериканското топ-дуо.

18-годишното японче от Кавасаки не се отказваше, бе мотор и кислород на Майорка, влизаше на пробиви, даваше прецизни пасове, тормозеше каталунската защита и в 36-ата хърватинът Анте Будимир намали с потентен удар към далечната сглобка на вратата. Пет минути по-късно, съборен и ядосан след словесен двубой с треньора Висенте Морено, Меси набута дубъл с мощна левачка и кълбо до левия стълб.

Веднага, намерен от Френки Де Йонг, Суарес отбеляза гол-шедьовър с диагонален удар с пета и гръб към вратата. Уругваецът заслужаваше картон по-рано за безпричинно дръпване за ръка и събаряне на съперник в наказателното на гостите.

Ракитич, титуляр в четвърти мач поред, вероятно за предлагане на зимния пазар, отново бе стабилен, креативен и подпомагащ триото. Маноло спря нови на Лео, Антоан , Луис, Сержи Роберто. Кубо, осквиркван от публиката при всяко докосване, продължаваше да тормози Тер Щеген, така улесни Будимир да му опъне мрежата за втори път с прехвърлящ. Марк извади интуитивна ръка, за да спре сигурен трети – на резервата Кучо Ернандес, който щеше да изравни головата разлика с Реал. Парира и на Кубо.

Минутка по-късно, в 83-ата при атака на Сержи и Луис падна третия на Меси – с левачка и след рекошет в гредата. Това бе 35-и хеттрик в лигата за аржентинеца, с който изпреварва 34-те на Кристиано Роналдо, далеч назад с по 22 са легендите Ди Стефано и Зарра. Рейна извади шестия на Суарес.

“Знаех, че имам малък ъгъл и бе последен рекурс да ударя топката с пета и да търся тупване, иначе бе невъзможно. – обясни красивия си гол Суарес. - Важно е нападателя на има арсенал, оттам и късмет да вкара. Днес печелихме самоувереност с течение на мача, вкарвахме, получи се готино. Барселона атакува много, Гризман трябваше да се адаптира към новата позиция, справя си и го поздравяваме.“

“Щом губиш, съперника е направил добре много неща, знаехме че ще е много тежко, но се опънахме, това бе позитивното. Може би, ако бяхме вкарали трети, щяхе да имаме шасове за нещо, нуждаехме се от повече самочувствие като гост, ще ни подсили за следващия двубой със Селта.“ – каза Маноло Рейна, направил шест силни спасявания.

Следващият съперник на лидера е четвъртия Реал Сосиедад, правещ отличен сезон. Валенсия обърна с 4:2 Леванте, но има кадрови проблеми за домакинството на Реал Мадрид след седмица. Роджър Марти от Леванте заби хеттрик, но единият бе автогол.