Хронология на ужаса

Футболът в южната ни съседка продължава да е арена на насилие и хулиганство

Тема Спорт
Гърция продължава да е арена на футболно хулиганство, насилие, палежи и ужасяващи сцени по стадионите. Новата година в южната ни съседка започна с фатален инцидент, който отне живота на 28-годишния Тоско Бозаджийски. Българинът бе нападнат в неделя след дербито на Солун между местните врагове ПАОК и Арис.

На 7 януари в Атина пък бе направен опит за покушение срещу бившия нападател на Ювентус Дарко Ковачевич. Все още е пресен споменът за прекратения мач на "Тумба" през март 2018 г., когато президентът на ПАОК Иван Савидис нахлу на терена с пистолет и опита саморазправа със съдията. Това обаче е само част от списъка с ужаси в гръцкия футбол, които зачестиха през последните години...

2005 - Арис е изхвърлен от елита
На 15 май 2005 г. дербито в Солун между Ираклис и Арис завършва с нахлуване на терена. Хулиганите от Арис прекъснаха двубоя при 2:1 за Ираклис, а един от играчите - Тасос Кацамбис, е ранен по време на сблъсъците. Двубоят е спрян, а Арис получава наказание - отнемане на 4 точки. Това води до изпадането на тима от елита.

Още в края на миналия век има няколко емблематични случая, които трябва да се отбележат. През октомври 1986 г. привърженикът Хараламбос Блионас е убит на мач срещу ПАОК на стадион "Алказар" в Лариса, а само месец по-късно Анастасиос Зонтос е наръган до смърт на площад "Омония" в центъра на Атина. Това се случва преди мача между АЕК Атина и ПАОК Солун. През януари 1991 г. пък загива привърженик в близост до стадион "Неа Филаделфия" (преди дерби между АЕК и Олимпиакос).

2007 - Затваряне на всички стадиони
През април 2007 г. всички стадиони в Гърция са затворени за две седмици. Причината е смъртта на фен, който е убит след организиран бой между хулигани в Атина на 29 март. В боя участват 500 фенове на Панатинайкос и Олимпиакос. Тогава гръцкото правителство спира всички отборни спортове в страната и взима мерки за прекъсване на тесните връзки между клубове и фенски организации.

2009 - Ад и на юношески мач
Група от 30 хулигани внася смут на мач между юноши на ПАОК и Арис. Между ранените са играчи на Арис и техния треньор, както и ветеран на ПАОК.

2011 - Ексцесии в евроквалификация
Националният тим на Гърция постига изключително важна победа над Хърватска в борбата за място на Евро 2012. В пряка битка за първото място елините бият с 2:0. Мачът, който е поверен на английския рефер Хауърд Уеб, обаче не минава без ексцесии, като още в третата минута се налага Уеб да прекрати срещата. Решението на англичанина е продиктувано от безредици по трибуните.

Група от около стотина фенове на гърците, повечето от които с прикрити лица, започват да хвърлят фойерверки и бомбички в сектора, в който са настанени гостуващите фенове. Мачът е прекратен за около шест минути, след което играта е подновена.

Нов смъртен случай през 2014 г.
Грандът АЕК Атина играе в Трета дивизия на Гърция, когато на 5 януари 2014 г. гостува на Егалео. Преди мача избухват безредици и е арестуван охранител на стадиона. Той е обвинен в опит за убийство срещу фен на АЕК.

През същата година Гърция е почернена от смъртен инцидент пак на мач от Трета дивизия. Двубоят между Неа Аликарнасос и Етникос Пирея е прекратен в 75-ата минута, когато фенове на двата клуба принуждават съдията да спре срещата. По време на сблъсъците тежко е ранен 45-годишен фен на Етникос, който получава травма на главата и умира 2 седмици по-късно.

2015 - Първенството отново е прекратено
Мачовете от професионалния футбол в Гърция са отменени заради насилието по стадионите. Причината е столичното дерби между Панатинайкос и Олимпиакос, което завършва след множество инциденти с участието на публиката.

Два дни след това среща на Изпълкома към Гръцката футболна лига е прекъсната след бой между представители на Панатинайкос и Олимпиакос. Решението за спиране на мачовете е взето след среща между представители на гръцката Суперлига, местната Футболна лига, както и представители на новите управляващи в Гърция. През същия сезон гръцкото първенство вече е прекъсвано на два пъти пак заради насилие по трибуните.

2016 - Палят къщата на съдийски шеф
Гръцкото футболно първенство е спряно за пореден път след нов инцидент. Този път ужасът е свързан с шефа на Съдийската комисия Йоргос Бикас, чиято къща на Халкидики е подпалена и изпепелена. Предполага се, че автор на посегателството е гръцката футболна мафия.

2018 - Бос нахлува на терена с пистолет
Ужасяващи сцени се разиграха за пореден път в дерби в Гърция. Мачът между третия ПАОК и лидера АЕК бе прекратен в последната минута при резултат 0:0, след като президентът на ПАОК Иван Савидис нахлу на терена с пистолет и извади отбора си. Само месец по-рано ПАОК е наказан със служебна загуба с 0:3, тъй като домакинството срещу Олимпиакос не се състоя. Причината е, че треньорът на гостите Оскар Гарсия бе ударен с хвърлен предмет от трибуните.

В резултат на инцидентите първенството в гръцката Суперлига е спряно с решение на министерския съвет. Нахлуването на Савидис с пистолет е заради незачетен гол за неговия тим. Руснакът поиска отборът му да излезе от игрището, а на няколко пъти хващаше заплашително оръжието си. "Решихме да прекратим първенството. То няма да бъде подновено преди всички отбори да декларират готовността си да провеждат мачовете без скандали и заплахи", заяви премиерът Алексис Ципрас.

Същата година босът на Олимпиакос Евангелос Маринакис заплашва играчите си с думите: "Ходете и се обесете. Не струвате колкото тоалетна хартия".

2019 - Петима бият беззащитна жена
През март 2019 г. министърът на спорта Георге Василиадис заяви, че е ужасен от появило се видео с шокиращ инцидент. На кадрите се вижда как петима мъже ритат и блъскат беззащитна жена. Докато жертвата лежи на земята, един от нападателите я наръгва с нож в крака.

Атаката се е състояла в западната част на Атина. 22-годишната жертва е била фенка на Панатинайкос. Тя е нападната от привърженици на Олимпиакос.

2019 - Стачка на реферите
Футболните съдии в Гърция обявиха безсрочна стачка като протест срещу последните заплахи и изблици на насилие по техен адрес. Поводът за решението бе тормозът срещу рефера на срещата между Волос и Олимпиакос, завършила 0:0. В мача имаше доста напрежение и спорни ситуации, а гол на Олимпиакос беше отменен в началото на втората част заради засада.

След мача хулигани от агитката на Олимпиакос са обсадили дома на асистент-съдията, отговарящ за ВАР, засипали са го с бомбички, като на тормоз е било подложено цялото му семейство с две малки деца. Входната врата на кооперацията е била разбита, нападателите са счупили стъкло и са хвърлили запалителна ракета в къщата.

Наред с това ръководството на Олимпиакос обвини петима от съдиите в корупция и поиска да бъдат разследвани от УЕФА и ФИФА.