26-01-2020 15:32

Червенобяло затъване

Снимка Даниел Касас

Срам! Бой между футболистите на терена след девето реми на Атлетико Мадрид

Атлетико Мадрид записа девето реми за сезона в Испанското първенство с 0:0 като домакин на предпоследния Леганес и се смъкна четвърти в класирането с 36 точки зад Барса, Реал (43) и Севиля (38), победили Гранада с 2:0.

Публиката на “Ванда Метрополитано“ посрещна възпитано с аплаузи треньора Диего Пабло Симеоне, въпреки че голям брой фенове го нарочиха виновник за преждевременното и болезнено отпадане от турнира за Кралската купа тази седмица.

Гласовитата агитка в южния сектор не позволяваше разкол с постоянни песни за шампиони и голове и избухваше “Чоло, Чоло“, щом се чуеха свенливи освирквания откъм североизточните трибуни на стадиона.

Голямата позитивна новина за Симеоне бе завръщането в игра почти две години по-късно (620 дни) след сезон под наем в Интер и дълги месеци контузия в коляното на Шиме Вършалько. 28-годишният световен вицешампион с Хърватия бе здрава стена отдясно до черногореца Савич, извади важни положения.

Мачът бе оспорван с накъсана игра предимно в средата на терена. Словенецът Облак блестя спасявайки удари на Кевин и Брайтвайте, докато “рохибланкос“ в пореден мач без идеи и комбинации напред, не успяваха да генерират опасности. Анхел Корреа непокрит изпусна да вкара с лош удар в средата на първата част, а вратарят Куеяр хвана атака на Мората. Отново лъсна игнориране на Жоао Феликс от халфовата линия, дирижирана от Саул Нигьес.

Дори явни за целия стадион знаци с вдигнати ръце на 20-годишният талант в добри позиции бяха подминати от съотборниците му. В една отлична ситуация Алваро тръгна на пробив, но не си вдига главата да погледне към левия фланг, за да види Жоао тичащ непокрит на неговото равнище, подаде силно към Корреа, който не овладява и контрата бе спряна от съперника.

Влизането на Витоло за Йоренте и сигурно важен треньорски разбор на почивката даде малко интензитет на “колчонерите“, идеално филтриран пас от Жоао бе попилян от Витоло и Корреа, сменен с Ерера. Оттам футболистите на Хавиер Агирре натикаха вицешампиона в полето му и натиснаха. Роке Меса на косъм не вкара с далечен обстрел и стадиона освирка гръмко своите за бездушната игра. “Покажи топки, Атлети“, дереше се агитката.

Матеу Лаос и VAR си затраяха за дузпа за събаряне на Витоло от Рекио в 75-ата минута, преди която испанецът бе ударен и в главата ненаказано. Стадиона зарева за съдийския пропуск, Лаос разпитваше Витоло как е. Точно преди това Ерера, Феликс и Вършалько бяха заформили добро атакуващо трио по десния фланг. Бразилският централен защитник Фелипе на два пъти изпусна да вкара и провокиран от подвикване от Рекио го просна на тревата с едно кроше, Матеу ги изслуша и не даде картони. Пряк свободен на Саул в 88-мата за поредно събаряне на Витоло на границата на наказателното бе изваден от стената, Симеоне пусна твърде късно Иван Сапонич. Мората, далеч от добра форма, сбърка поредна атака.

Най-добрият испански арбитър спря мача след редовното време, въпреки че бе дал 4 минути продължение. Никой не разбираше какво точно ставаше на терена. Матеу обясни на футболистите и двамата треньори, че гони вратаря на Леганес Иван Куеяр – Пичу с втори картон за губене на време. Оттам имаше протести и се стигна до бой между футболисти, Симеоне влзе да успокоява обстановката, но видя че не може. Последно Мората скочи на Куеяр, наложи се Облак да ги озаптява и изведе колегата си от терена, успокоявайки го.

Следващата събота “рохибланкос“ гостуват на Реал на “Бернабеу“ за истинското Мадридско дерби. Тимът на Симеоне показа лошо лице в пореден мач със сериозни проблеми в халфовата линия, лоша комуникация между ключови футболисти, липса на идеи в атака, комбинации и ваимопомощ, която толкова иска да внедри Симеоне. Най-тъжното е неефективното използване на най-класния играч Жоао Феликс, за когото бяха платени 127 милиона евро лятото.