Трансферна зима 2020

11-02-2020 11:49

2:1 за ЦСКА във Вечното дерби на старта на пролетта

Най-големият мач на България ще се играе за четвърти път по това време на шампионата

Какъв по-хубав старт на пролетния дял на първенството от сблъсък между вечните съперници Левски и ЦСКА? Сини и червени ще премерят сили в събота, 15 февруари, от 14:45 часа на националния стадион, а мачът ще бъде предаван пряко по Диема спорт. Това ще е и четвъртият им двубой от основаването на А група през 1948 година насам, в който те ще кръстосат шпаги още на старта на втория полусезон. В изминалите три армейците имат аванс от 2:1 на победи.

За първи път двата съперника се срещат в първия пролетен кръг през сезон 1958/59. В онази кампания Левски прекъсва черната си серия срещу съперника от 11 поредни шампионатни срещи без победа (4 ремита и 7 поражения), започнала с 0:5 на 23 септември 1953 година. Това се случва навръх празника на жената - на 8 март 1959 г. Шестгодишната прокоба след последния успех – 1:0 на 29 март 1953 г., е развалена със същия резултат с гол на Христо Илиев-Патрата. Четири минути след попадението си той е заменен от дебютиращия в дербито 16-годишен юноша Георги Соколов, който с феноменалната си техника и импровизация се превръща в един от най-обичаните футболисти от синята България. Мачът съвсем не е празничен и осмомартенски – на терена се води люта мъжка битка, избиваща дори в грубости, а печели по-бойкият и непримирим тим. Само през първата част има 34 фаула…

Това е и първата загуба на червените в първенството след 9 поредни победи на старта, последвани от две равенства до края на есенния полусезон. Въпреки поражението в пролетното дерби до края на шампионата златните медали на армейците така и не са поставени под въпрос. Сезон 1958/59 ще остане завинаги в историята и с факта, че ЦСКА изпреварва големия си съперник Левски по броя на титлите. Червените стигат до девета, сините остават с 8, а оттогава насетне разликата ту се увеличава, ту намалява, но неизменно остава в полза на армейците.

Вторият случай, в който вечните съперници откриват футболната ни пролет, е през 1960/61. В началото на кампанията изглежда сякаш сините най-сетне са намерили противодействие срещу червената машина, която се обновява с нови елементи като Димитър Якимов, Васил Романов и Борис Гаганелов. По волята на жребия двата гранда се срещат още в първия кръг и Левски печели с 1:0 с дебютния гол на 18-годишния Георги Соколов-Соколето във вечното дерби. На полусезона Левски зимува втори с равни точки с лидера ЦСКА и малко по-лошо голово съотношение. На старта на втория дял обаче армейците показват, че те все още командват парада – печелят с 2:0 с попадения на Иван Колев от дузпа в 25-ата минута и на Иван Ранков в 75-ата. До края на първенството треньорът на Левски Костадин Георгиев се разболява тежко (през лятото умира едва на 39-годишна възраст). Клубът пък се замесва в "Нивалинова афера") и част от играчите му са арестувани и получават условни присъди, а други тренират самостоятелно. Така отборът е разбит и е попълнен от голобради юноши като Янко Кирилов, който прави дебют със синия екип на 21 май 1961 г., когато е на 15 години и 5 месеца. Така се стигна и до финала на кампанията – през 1960/61 за първи път от създаването на А група ЦСКА печели първенството с двуцифрен аванс на преследвача си – 10 точки пред Левски.

За последен път вечните съперници мерят сили на старта на пролетния полусезон през сезон 2010/11. В онази кампания червените започнат много лошо, а през треньорския им мостик минават Павел Дочев и македонецът Гьоре Йовановски, преди да бъде поет от Милен Радуканов. През есента Левски лети високо – Гара Дембеле ниже гол след гол, тимът прави добри и атрактивни игри, за една бройка не прескача групите на Лига Европа. В края обаче поизпуска парата.

На 26 февруари Радуканов изнася истинска лекция на Ясен Петров и армейците нанасят тежък удар на съперника, при това насред Герена. Централният нападател на червените Мишел Платини открива резултата в 33-ата минута, а само 3 след началото на втората част отново наказва съперника. В 65-ата минута Апостол Попов съвсем смълчава синята публика. До края Костадин Стоянов си вкарва автогол за крайното 3:1 в полза на червените. Загубата за Левски означава изоставане от 8 точки от Литекс. А тя на практика ограничава и правомощията на Ясен Петров – спортният директор Георги Иванов изземва функциите му до края на кампанията.

Изминалите дербита на старта на пролетния полусезон не са разочаровали. А феновете се надяват, че в събота ще станат свидетели на ново зрелище.