Коронавирус!

17-02-2020 15:30

Бусато глътна ключа от вратата

Трябва му още по-малко от един мач, за да влезе във вечния топ 5

Вратарят на ЦСКА Густаво Бусато направи отличен дебют във вечното дерби и не позволи да му бъде отбелязан гол. Така серията му без инкасирано попадение продължава вече 794 минути.

По този начин стражът се изкачи на шесто място в историята на родния елит по този показател. За последно топката спря в мрежата, защитавана от Бусато, на 20 октомври миналата година, когато точен в 16-ата минута за 1:0 за Локо Пловдив на Лаута бе Йосип Томашевич.

Класацията на най-дългите вратарски серии се оглавява от друг някогашен страж на червените – Стоян Йорданов, опазил вратата си суха в продължение на 1202 игрови минути през сезон 1970/71 г.

С представянето си в мач №1 у нас Густаво извади от Топ 10 Георги Петков, който с екипа на Славия има 748 минути. Бразилецът изпревари и човека, на когото в началото на сезона бе резерва при армейците – Витаутас Черниаускас (738 сухи минути).

Мачът бе под №14 за Бусато в елита, като в 12 от тях не позволи на противниците да му вкарат. Освен срещу Локо той пусна 2 попадения при визитата на Берое – 1:2 на 29 септември. С 12 сухи мрежи е и съперникът му от вчера Милан Миятович, но той има 21 срещи в първенството.

Бразилецът стана 11-ият чуждестранен вратар, който пази за армейците във вечното дерби.

За сравнение – само четирима иностранци за заставали под рамката за Левски в Мач №1 у нас. В 28 дербита с чужденци на вратата балансът на ЦСКА е 11 победи, 9 равенства и 8 поражения. Този на Левски с иностранец на голлинията е 1 победа, 3 равенства и 4 загуби в 8 срещи.

Португалският халф на ЦСКА Рубен Пинто вече е чужденецът, взел най-много участия в шампионатни дербита. Вчерашното бе под №12 за него, като по този начин изпревари словака Роман Прохазка, носил екипа на сините. Крилото на Левски Паулиньо пък записа 9-ия си сблъсък срещу ЦСКА.