"Бялата смърт" застигна Спортинг на Герена

2010-12-16 21:52:00

Тежък терен и непрестанен сняг не спряха "синята" лавина срещу топфаворита от Португалия

Отборът на Левски продължи традицията да завършва с успех кампаниите си груповата фаза на Лига Европа, след като спечели с 1:0 у дома срещу най-добрия отбор в групата Спортинг Лисабон. Голмайстор за "сините" беше Даниел Младенов, който се разписа в последните секунди на първото полувреме след пас на Гара Дембеле.

Първото полувреме беше доста слабо, но вина за това имаха тежките атмосферни условия – минусови температури, тежък заснежен терен и непрестанен снеговалеж. Двамата вратари бяха рядко обезпокоявани а футболът като цяло отсъстваше от "Георги Аспарухов". Изглежда че двете нули щяха да висят на таблото и по време на почивката, но Гара Дембеле имаше други планове. В 45-та минута той се понесе по лявото крило и от самата аутлиния подаде отлично на Дани Младенов, който не сгреши – 1:0 за Левски.

ПРез втората част "лъвовете" от Португалия се изнесоха по-напред в опитите си да изравнят, но това отвори много пространства за "сините" и на няколко пъти дълги топки от дълбочина бяха насочвани от в предни позиции към бързоногите Дембеле и Жоазиньо. От ситуациите произтичаха добри положения, който обаче не бяха завършвани по най-добрия начин.

Шест минути преди края на мача Яник беше изтърван от защитата, стреля но Божидар Митрев се намеси убедително и отклони топката, която се удари и в гредата и излезе в корнер. Напрежение в края не липсваше и пред вратата на Тиаго, но "сините" не успяха да отбележат втори гол.

Въпреки трите точки и победата, Левски остана последен в група С. Българите имат седем точки, колкото и Гент, но головата разлика и директните показатели са в полза на белгийците. Първи е Спортинг с 12 точки, втори с осем е Лил.

Левски завърши еврокампанията си без загуба на свой терен. Левски допусна едва едно равенство – 2:2 с Лил, но този "Х" всъщност коства класирането на "сините" за следващия кръг.

ЛЕВСКИ – СПОРТИНГ 1:0
1:0 Даниел Младенов 45 мин

ЛЕВСКИ: 12. Божидар Митрев, 2. Дъстли Мюлдер, 55. Йордан Милиев, 5. Иво Иванов, 26. Калин Щърков, 3. Сержиньо Грийн, 45. Владимир Гаджев (к) (90+2 – 30. Лъчезар Балтанов), 22. Дарко Тасевски (77 – 16. Мариан Огнянов), 17. Даниел Младенов (89 – 28. Александър Киров), 39. Гара Дембеле, 20. Жоазиньо

Резерви: 85. Кирил Акалски, 4. Стефан Станчев, 7. Александър Александров – Кривия, 29. Исмаил Иса Мустафа

Старши треньор: Ясен Петров

СПОРТИНГ: 16. Тиаго, 78. Абел (к), 44. Куельо (76 – 41. Седрик), 2. Торсилиери, 5. Евалдо, 21. Сапатер (46 – 33. Саломао), 26. Сантош, 15. Валдес (70 – 9. Салейро), 8. Маниш, 20. Яник, 23. Пощига

Резерви: 30. Хилдебранд, 4. Полга, 47. Перейра, 55. Талеш

Старши треньор: Пауло Бенто