2012-10-09 09:38:00
Момчета без дом ни дават урок по родолюбие
Те са изоставени от родителите си. Те са расли без свой дом и семейни ласки. Живеят в домове за сираци, докато не пораснат и вече нямат право да ползват тази “екстра”. И не се озоват на улицата. Където всеки избира своя път, без настойник, чиито съвети да следва. Един търси работа. Друг предпочита да краде, макар да не е обучен добре и в този "занаят". Тоест е обречен да бъде хванат и настанен в дом, който обаче има решетки. Трети посяга към наркотиците, с които се среща на единственото място, което може да нарича свой дом – улицата… Това са бездомниците. Изоставени или сираци, които след навършване на 18 години живеят в домове за временно настаняване или спят където намерят.
Преди година български момчета и момичета с такива неволи и характеристики са събрани от футбола. И надеждата…
Сега те са “Отборът на надеждата” – националният отбор на България за бездомници. И вече са на място, за което не са и мечтали преди година – в Мексико, на световно първенство по футбол за бездомни. И не просто са там, а жънат победи от името на България. Момчетата отупаха "колегите" си по съдба от родината на футбола Англия с 10:4, макар британците да бяха тренирали в школите на Манчестър Юнайтед, Челси, Ливърпул, Арсенал и други. Разбиха и Германия с 12:5. Наложиха се и над Франция със 7:4. А на старта се наложиха и над Хонконг с 5:4. Преди последните два мача в групата – с Германия и Русия, България си осигури участие в топ 24 от общо 56 отбора. И продължава да мечтае по пътя към титлата…
“Макар че и да станем световни шампиони, това ще е без значение, ако момчетата не бъдат интегрирани и приети в обществото”, споделя по-възвишени амбиции треньорът Методи Здравков, син на Ради Здравков – легенда на ЦСКА и асистент на Любо Пенев в “А” националния отбор на България.
Но ето я и цялата история. През август 2011 г. “Спорт мениджмънт България” става официален партньор на Homeless World Cup за нашата страна. Мениджър и създател на проекта е Виктор Кирков. Точно преди година той запознава Методи Здравков с младежите от центъра за временно настаняване “Св. София” в Захарна фабрика и в Социален младежки център “Св. Константин” към австрийската фондация “Конкордия”.
В София за около месец Виктор събира 27 души. В Пловдив се свързва с Шегън Филипс, който е треньор на "Жътвари" (отбор от момчета от "Столипиново" и "Изгрев"). Те също са около 25 души. Във Варна започва работа със СУПЦ “Анастасия д-р Железкова” с 13 момчета и 8 момичета. В София момичетата са 2. По-късно се оказва, че не всички момчета от Пловдив са в неравностойно положение, а пък всички са непълнолетни. И не могат да ги използват на световното.
"Имаше момчета над 16 години, но излизането от страната на непълнолетни е с придружител и писмо от родителите, които в повечето случаи са гастарбайтери”, обяснява Виктор Кирков. Затова той и Шегън заменят първите деца с младежите от пловдивския център за временно настаняване – 11 мъже и 7 жени.
От общо около 60 младежи е направен изборът на състава за световното. “Това са все хора, които абсолютно на доброволен или случаен принцип започнаха да тренират 2 пъти седмично във всеки от трите града”, допълва Кирков.
На 19 май Методи Здравков избра 12 от момчетата, които да продължат тренировки през лятото. От тях двама са от Варна, 4-ма от Пловдив и 6-има от София. Варненците не издържат на интензивните тренировки и си тръгват. Няколко от София отпадат или си тръгват, а на техните места влизат нови хора. В крайна сметка треньорите Методи Здравков, Шегън Филипс и Кирил Кюлев селектират осемте за световното в Мексико – 4-ма от Пловдив и 4-ма от София.
Социалният успех е най-значим в столицата. От 27 души в началото работят двама и един го викат на работа от време на време. В края на май вече работят 22-ма. Доста от тях имат възможност да живеят на квартира, а някои намират време и да се образоват.
Борислав Ангелов започна работа в синагогата благодарение на проекта, взе матурата си по “философия”, която му “виси” от 2 години, и се изнесе на квартира. Догодина ще става висшист.
Александър Пантов се изнесе на квартира и записа висше образование в института по библиотекознание и информационни технологии.
Капитанът Славчо Здравков и Асен Станков започнаха работа в "Аргогруп". Асен се изнесе на квартира с приятелката си. Преди това живее в семейство в “Илиенци”, което има 3 деца и само бащата работи. Хората се смилили над него и го приютили, след като предишният му хазяин го оставил на улицата.
Това са положителните примери. Но има и отрицателни, независимо от всички усилия на ръководителите на проекта. Сред тези, изпуснали шанса си, е Димчо Шанков. Преди да го селектират, той е лежал в затвора малко над година за кражба. Следствен е и по още 3 дела. Виктор и Методи решават да му помогнат да не се връща в завора. И го препоръчват за работа в “Топлофикация” с още две момчета. Димчо е супердисциплиниран на тренировки. И в работата всичко тръгва перфектно. Дори едното му дело минава успешно. Но след подбора през май той идва на тренировка само веднъж. Събира се с отстранения от отбора за лошо поведение Митко Запринов. Почват да ходят по казина. Димчо вкарва заплатата си на машинките и в един момент с авера му започват отново да крадат. Димчо спира да ходи на работа и я губи.
И така – едни поемат подадената ръка, други продължават по отъпкания път на своето нещастие. Но вече поне имат право на избор. Вратите за “Отбора на надеждата” са отворени.
Найден Тодоров/24 часа
––