Литекс докосва титлата след класика в Перник

2011-02-27 16:55:00

Лидерът в "А" група Литекс победи Миньор с класическото 3:0 в Перник в мач от 16-ия кръг на футболното първенство на България.

Така възпитаниците на Любослав Пенев събраха 40 точки, като увеличиха на 8 точки аванса си пред втория Левски и направиха решаваща крачка към защитата на титлата си.

Срещата от централната ложа на Стадиона на мира изгледаха шефът на ПФЛ Стефан Капралов и помощник треньорът на националния отбор Илия Груев.

В първия половин час играта беше равностойна с лек превес на гостите от Ловеч, но до положения пред двете врати така и не се стигаше.

В 37-ата минута Миньор първи създаде сериозен шанс за гол. Ванчо Траянов стреля от 30 метра, Виничиус не се намеси добре и само изби топката, Явор Въндев реагира най-бързо и шутира от 8-9 метра, но вратарят на Литекс поправи грешката си и успя да избие в корнер.

Малко по-късно Дока проби от ляво, навлезе в наказателното поле и би по тревата по диагонала, но Иван Чворович улови.В края по полувремето Горан Янкович можеше да изведе домакините напред, но след центриране от корнер засече с глава над гредата.

В 60-ата минута след грешка на Пламен Николовв центъра на терена Миньор организира бърза контраатака. Явор Въндев намери Янкович в чиста позиция на границата на наказателното поле, но сърбинът стреля много неточно.

Литекс създаде най-чистото си положение пет минути по-късно. Дока центрира от фаул от ляво към далечната греда и оставеният непокрит в малкото наказателно поле Папа Диуф засече от въздуха, но над целта.

В 69-ата минута Джемал Берберович получи пас на границата на наказателното полбе от Георги Миланов и стреля към вратата. Иван Чворович изби, но Дока Мадурейра беше най-съобразителен в наказателното поле и от 5-6 метра прати топката в мрежата.

Три минути преди края Ванчо Траянов спъна Берберович в наказателното поле и реферът Ахмед Ахмед отсъди дузпа. Дока вкара от бялата точка и реши всичко в мача.

В последните секунди при бърза контраатака от ляво новото попълнение Папа Диуф проби в наказателното поле и оформи класическия успех за ловчалии.

Преди двубоя ръководството на Миньор (Перник) награди бившият централен защитник на тима и шеф на ДЮШ на клуба Георги Златков по случай 70-годишния му юбилей.

Миньор (Перник) – Литекс (Ловеч) – 0:3 (0:0)
голмайстори: 0:1 Дока Мадурейра 69, 0:2 Дока Мадурейра 89-дузпа, 0:3 Папа Диуф 90+5