2011-01-12 12:25:00
Продължаваме да следим представянето през отминалата 2010-та на отборите от А група. Ред е да видим как се представи столичният Славия
Без никакво съмнение Славия може да мине като един от най-амбиционзните родни отбори. На Овча купел амбицията е специфична. Не е като тази на Левски, ЦСКА и Литекс, за които е ясно, че се борят по навик за челните места. Не е и като на периодично избухващи отбори като Локомотив София и Черно море например. "Белите" са вечния кандидат най-малко за евротурнири. И вечният губещ между другото.
Представянето в А група
И в началото на пролетния сезон през 2010 г. Славия беше в добра изходна позиция – на четири точки от третото място и на 1/4 финал за Купата. Момчетата на Вили Вуцов обаче се провалиха и на двата фронта.
В шампионата спечелиха 26 точки, които заедно с 24-те до момента станаха общо 50, които отредиха шесто място за най-стария столичен клуб. Те бяха събрани от 14 победи и 8 равни. Позицията беше най-добра от 2007 година, когато Славия беше пети.
За купата провалът дойде на 1/4 финала, когато мечтаният съперник Етрополе се превърна в кошмар, който елимирира надменния си противник след дузпи. Драмата беше пълна, след като се оказа, че в следващия кръг попаднаха още два отбора от Б група заедно с Берое, което значеше един добър пропуснат шанс за жадуван отдавна излаз в Европа.
Новият сезон започна с нов треньор – Емил Велев и разбира се с нови амбиции. В момента "белите" са седми а 23 точки, което значи че са с точка по-назад от преди 12 месеца. Те можеха да са доста по-нагоре, ако не беше трагичното начало на шампионата, когато инкасираха две поредни домакински поражения от новака Калиакра и от съвсем новия състав на Берое. Навън нещата стояха стабилно, но изгубените точки определено костваха на тима по-добро и без да се лъжем – заслужено място.
Славия събра седем победи и два равни мача. Топ успехът в цифрово изражение беше като гост (на но собствения си стадион) срещу Академик София. Най-престижния – срещу ЦСКА у дома с 1:0. Елементарни грешки на ключови играчи лишиха отбора от заслужен успех срещу Левски и мачът завърши 2:2. Интересен факт е, че при Велев Славия не губи с повече от гол, а 0:2 срещу Литекс е по-скоро изключението, което потвърждава правилото. Между другото във въпросния мач, Славия беше доста ощетен по мнението на не един и двама специалисти. Подобно беше положението и в мача с Черно море.
Tреньор и състав
Първата половина от годината начело на тима беше Велислав Вуцов, но синът на Иван Вуцов отново не успя да се надскочи и въпреки че Славия записа нелошо класиране, пребиваването му на Овча купел се отчете по-скоро като неуспешно.
Подобно и на ситуацията преди няколко сезона в Левски, Вуцов беше сменен пак от Емил Велев – Кокала, който въпреки че започна трудно, в края на годината спечели сърцата на белите фенове. Основно с героичния мач с Левски и с успеха над ЦСКА.
Славия използва трима вратари през сезона (2010/2011). Той бе започнат от Райс М′Боли, който след това премина в ЦСКА, а по-късно беше продаден в Русия. Тежестта на футболната есен беше изнесена от талантливия и сочен като бъдещ национал Стефано Кунчев. В дербито с Локомотив се появи и Емил Петров.
Четирима бяха редовни в защитната линия. Виктор Дениран изигра 12 мача преди да се контузи, Йордан Петков – 13 преди да подари точка на Левски, правейки безумно нарушение за дузпа, а Богомил Дяков записа 12 мача. Рекордът е на новия национал Виктор Генев, който е един от ударите на Кокала на трансферния пазар.
Силата на Славия обаче беше в халфовата линия, където стабилно играха ветеранът Илия Илиев, Радослав Димитров и Даниел Пеев. Галин Иванов пък с изявите си хвана окото на ЦСКА и бе на крачка от преминаване при "армейците". Всъщност вероятността за това все още не е отпаднала.
В нападение специално внимание заслужава новото попълнение Николай Божов, който дойде от Академик и се скъса в вкарва голове – за 14 мача той има 9 попадения и е голмайстор на тима. Иван Цачев му прави компания в голяма част от времето, както и напусналия вече Тодор Колев. Георги Христов беше взет да бележи голове, но той избухна едва два пъти.
Бъдещето
Славия има ясно изразена концепция за развитие на клуба и школата. Умни трансфери, внимателен подбор на кадрите в щаба и сред играчите. Пример за това например е треньорът на вратарите Валентин Захариев, който тренира по великолепен начин стражите на клуба. След като се махна от Левски там пък тръгнаха надолу в това отношение. "Белите" са и един от отборите, за които в последните години никога не се говори за финансови проблеми, което е може би предпоставка номер 1 за добро бъдеще.
Прогноза
Да прогнозираме мястото на Славия в крайното класиране този сезон е истинско предизвикателство. В момента са седми с равни точки с Берое, но в директния сблъсък между двата тима старозагорци ще имат предимство. По-назад от тук обаче те няма как да паднат. Напред обаче има много накъде да се върви. Ако ЦСКА продължават да са неубедителни, Локомотив Пловдив изпитат сътресения след напускането на Карвальо, Локо София не се съвземат след Асамоа и Генков и Черноморец след финансовите проблеми, няма да е никак чудно, ако "белите" се озоват и трети. Все пак обаче нека сме реалисти и да ги "поставим" на място между пето и седмо.