Първа загуба за Матеус

2010-11-17 20:55:00

Националите губят с 0:1 от Сърбия

Само два месеца след като пое България и след като вдъхна надежди за възраждането на представителния тим, тази вечер селекционерът на "трикольорите" Лотар Матеус трябваше да преглътне горчивината на първа загуба след две чисти победи. Нашите играха слабо и загубиха с 0:1 от Сърбия. Още по-лошо бе, че това се случи навръх "официалния" ни футболен празник – годишнината от великата победа над Франция през 1993 г., а също при дебюта на специалиста пред българската публика.

Тя, публиката, обаче отново бе обидно малко. Едва 1000-1200 ентусиасти присъстваха на неатрактивното представление на Националния стадион "Васил Левски".

Първата част не блесна с особени футболни достойнства. Епизодични бяха атаките към двете врати, а когато ги имаше, ударите бяха неточни. В самото начало Христо Янев стреля от фаул, но Йоргачевич спаси, а малко след това отново той нацели напречната греда на сръбската врата.

В края на полувремето Александър Коларов от състава на гостите изпусна, а същото стори в последната минута Петрович, който от няколко метра извади в аут.

Втората част продължи скучно, за което допринесе и задължителния хаос, който предизвикаха многото смени и в двата отбора.

Десет минути преди края след пас от дълбочина Никола Жигич укроти майсторски кълбото на гърди и с рутината на голям голмайстор го провря зад гърба на Николай Михайлов за 1:0 за Сърбия.

Минутите до края преминаха трудно за българите, които така и не създадоха чисто голово положение. В последната минута Сюлеймани беше оставен абсолютно сам пред Михайлов, но нашият страж спаси удара му. Ситуацията беше последна в злополучния за "трикольорите" мач, който завърши с минимален успех на гостите от западната ни съседка.

"Трябва да стъпим на земята. Да видим с какви футболисти разполагаме и да компенсираме с повече труд на терена", коментира след мача българският национал Мартин Петров.

"Оспорван и равностоен мач. Недоглеждане ни костваше гола. Чувствам се добре в националния отбор. Стига да съм на терена, няма значение на каква позиция ще играя. Отборът показа добър колективен дух", заяви играчът на Литекс Христо Янев.

"Треньорът има върху какво да мисли. Жалко, че не бяха извикани футболисти от ЦСКА", заяви изпълнителният директор на "червените" Емил Костадинов.

"Хубаво играят. Има израстване в няколко футболисти – Ники Михайлов, Ивелин Попов. Глупаво допуснахме гол", коментира срещата бившата звезда на ЦСКА Георги Илиев – Майкъла.

"Жалко е, че загубихме, но по-добре сега, отколкото на 26 март. Мачът беше равностоен, полезна проверка. Доволен съм. Ще се опитаме на 9 февруари да направим още една контрола", бяха първите думи на президента на БФС Борислав Михайлов.

БЪЛГАРИЯ – СЪРБИЯ 0:1
0:1 Никола Жигич (80)

БЪЛГАРИЯ: 13.Николай Михайлов, 16.Живко Миланов (66 – Николай Бодуров), 15.Иван Иванов, 3.Йордан Милиев, 4.Петър Занев, 20.Станислав Генчев, 14.Христо Янев, 17.Мартин Петров (66 – Владимир Гаджев), 11.Димитър Рангелов (30 – Николай Димитров), 9.Ивелин Попов, 10.Валери Божинов (53 – Димитър Макриев)

Резерви: 1.Боян Пейков, 2.Виктор Генев, 5.Веселин Минев, 22.Пламен Николов, 6.Николай Бодуров, 21.Владимир Гаджев, 18.Николай Димитров, 23.Димитър Макриев

СЪРБИЯ: 12.Боян Йоргачевич, 6.Бранислав Иванович, 5.Неманя Видич (66 – Слободан Райкович), 20.Невен Суботич, 3.Александър Коларов, 15.Радослав Петрович, 11.Ненад Милияш (66 – Тривунович), 16.Марко Мирич, 7.Зоран Тошич, 8.Едем Ляич, 9.Драган Мърджа (46 – 19.Никола Жигич)

Резерви: Желко Бъркич (Войводина), Павле Нинков (Цървена звезда), 10.Миралем Сюлеймани, 13.Марко Ломич, 14.Веселко Тривунович, 19.Никола Жигич, 21.Слободан Райкович, 22.Иван Раданович

Национален стадион: "Васил Левски" – 1000 зрители
Съдия: Мариуш Аврам (Румъния)

по-интересното по минути:

3 минута – Шут на Христо Янев от пряк свободен удар, Йоргачевич лови

15 минута – Мартин Петров пробива отляво, но губи топката след сблъсък с Иванович.

22 минута – центриране на Мартин Петров от корнер, но защитник чисти в нов корнер пред главата на Иван Иванов.

24 минута – контраатака на България, Ивелин Попов напредна отляво, центрира в наказателното поле, но Валери Божинов бе затворен и не игра с топката

29 минута – пропуск на Божинов, Коларов се намесва и спасява вратата на гостите

30 минута – Ники Димитров влиза на мястото на контузения Митко Рангелов

33 минута – пробив на Ляич през почти цялата наша половина отляво, не успя Генчев да го спре, Ляич влезе в наказателното поле, стигна до аутлинията и не успя да укроти топката

35 минута – ново двойно подаване, този път на десния фланг на атаката на България, Ивелин Попов центрира в наказателното поле, Божинов обаче бе сам, не успя да се пребори със защитниците и загуби

42 минута – шут на Мартин Петров от далечна дистанция излиза в аут

46 минута – две смени в отбора на Сърбия. В игра влизат Иван Раданович и Никола Жигич, на мястото на Радослав Петрович и Драган Мърджа

46 минута – Зоран Тошич напредна отляво, влезе в наказателното поле и стреля, но от външната страна на вратата

53 минута – Божинов е сменен, на терена се появява в игра Димитър Макриев

54 минута – ЖК за Иван Раданович

56 минута – ЖК за Никола Жигич

60 минута – опасно центриране на Зоран Тошич. Йордан Милиев избива с глава към собствената си врата, където Михайлов боксира в корнер

63 минута – ЖК за Димитър Макриев

65 минута – Смяна в българския отбор. Владимир Гаджев и Николай Бодуров вместо Мартин Петров и Живко Миланов

65 минута – Смяна и в сръбския отбор. Веселко Тривунович и Слободан Райкович сменят Ненад Милияш и Неманя Видич

72 минута – удар от близо 30 метра на Иван Иванов излиза в аут

73 минута – фалцов шут на Ивелин Попов и топката минава на сантиметри от десния страничен стълб

80 минута – Никола Жигич открива резултата. България – Сърбия 0:1. Пас от дълбочина матира българската отбрана, топката стигна до Никола Жигич, който пое на гърди и спокойно вкара във вратата на Михайлов!

85 минута – Павле Нинков влиза на терена за сметка на Едем Ляич

90+2 минута – Втори ЖК и съответно червен за Никола Жигич