Сензациите на 2020 г.

Начало » Сензациите на 2020 г.

Футболна топкаНикола Стефанов/Тема Спорт
Отминалата 2020 година бе белязана от заразата с коронавирус, която опразни стадионите и обърка футболния календар, но дори в условията на световна пандемия станахме свидетели на незабравими мачове и резултати, които ще се помнят много години наред. На челните места са Астън Вила – Ливърпул 7:2, Манчестър Ю – Тотнъм 1:6 и Барселона – Байерн 2:8.

„Тема Спорт“ подбра 10 от шокиращите мачове през последните 12 месеца, както ги видяхме ние.

Астън Вила – Ливърпул 7:2
4 октомври, Висша лига
Сезонът в Англия започна с шокиращи резултати. Определено №1 в списъка на изненадите е Астън Вила – Ливърпул 7:2. Мърсисайдци, които тъкмо бяха станали шампиони на Англия, бяха безмилостно премазани в Бирмингам. Хеттрик заби Оли Уоткинс (4, 22, 39), два гола добави Джак Грийлиш (66, 75), а по един Рос Баркли (55) и Джон Макгин (35). Двете попадения за Ливърпул бяха дело на Салах (33, 60), а този мач със сигурност ще бъде запомнен като едно от най-големите унижения в цялата кариера на Юрген Клоп.

Барселона – Байерн 2:8
14 август, Шампионска лига
Един от мачовете, които ще се помнят вечно. 14 август 2020 г. е черната дата в историята на Барселона и паметна за Байерн. Баварците спечелиха четвъртфинала на ШЛ, който се игра пред празни трибуни в Лисабон, с историческото 8:2 срещу Меси и компания. По-късно тимът на Флик довърши мисията в португалската столица и се окичи с титлата клубен шампион на Европа. За блаугранас остана унижението, което няма да бъде забравено. За капак два от головете бяха отбелязани от играч, който е собственост на Барса – Коутиньо.

Испания – Германия 6:0
17 ноември, Лига на нациите
Германия записа най-изразителната си загуба след Втората световна война, инкасирайки 0:6 в Севиля срещу Испания в Лигата на нациите. Йоги Льов и неговите момчета бяха поставени в унизителна ситуация от червените фурии. Бундестимът изглеждаше като карикатура, затвърждавайки пропадането си в последните години. Голяма част от играчите на Байерн, които изглеждаха непобедими на клубно ниво, облякоха националната фланелка и станаха за смях. Въпреки недоволството Льов не бе уволнен и ще остане за Евро 2021.

Манчестър Ю – Тотнъм 1:6
На 4 октомври се случиха два резултата с гръмовен отзвук във Висшата лига. Ливърпул бе разбит с 2:7 от Астън Вила, а в същия ден Манчестър Юнайтед бе разгромен насред „Олд Трафорд“ с 1:6 от Тотнъм на Мауриньо. Престоят на Оле Гунар Солскяер начело на червените дяволи дълго време бе на приливи и отливи. Отборът се провали и в Шампионската лига, но за сметка на това успя да навакса във Висшата лига и в момента има реални шансове в битката за титлата. В началото на сезона това изглеждаше почти немислимо…

Хофенхайм – Байерн 4:1
27 септември, Бундеслига
Хофенхайм бе отборът, на който се падна да приземи летящия Байерн. Баварците биеха всичко по пътя си, но си намериха майстора на 27 септември, когато бяха разбити с 1:4 от Хофенхайм в Бундеслигата. Два гола вкара Крамарич (77, 90+2-дузпа), по един добавиха Бичакчич (16) и Дабур (24). Интересното е, че начело на Хофе е Себастиан Хьонес – син на баварската легенда Ули Хьонес, който на всичкото отгоре до миналия сезон бе начело на дублиращия отбор на Байерн.

Манчестър Сити – Лион 1:3
15 август, Шампионска лига
Пеп Гуардиола и Ман Сити за поредна година тръгнаха с голяма кошница да покоряват Шампионската лига. Елиминациите тръгнаха добре с успех срещу Реал, но след това гражданите бяха брутално посечени от неочакван съперник. Никой не вярваше, че Лион ще се надскочи, но френският отбор сътвори няколко сензации в ШЛ. Първо отстрани Ювентус, а след това посече и лъскавата селекция на Пеп Гуардиола. Корне откри за Лион (24), после Де Бройне изравни (69), а Муса Дембеле изхвърли гражданите с нови два гола за 1:3 (79, 87).

Бачка Топола – Стяуа 6:6, 4:5 след дузпи
17 септември, Лига Европа
Най-лудият мач през 2020 г. определено се изигра в съседна Сърбия, където Бачка Топола и Стяуа си спретнаха спектакъл в квалификациите за Лига Европа – 6:6. Рядко може да се намери подобен развой. Минутата е 90+2, когато Стяуа повежда с 4:3 след автогол на Боян Балаж, но в 90+4 мин. Бачка Топола сензационно изравнява чрез Томанович. В двете продължения по 15 минути падат още 4 гола. Стяуа два пъти повежда, а сръбският тим стига до крайното 6:6 след 120 минути футбол. Следват дузпи, при които мерникът на румънците е по-точен – 4:5.

Сърбия – Русия 5:0
18 ноември, Лига на нациите
Най-голямата загуба на Руската федерация след разпадането на СССР е с 1:7 от Португалия в Лисабон на 13 октомври 2004 година, но в негативните класации със сигурност влиза и това 0:5 от Сърбия на 18 ноември в Лигата на нациите. Гневните сърби, които преди седмица бяха пропуснали да се класират за Евро 2021, отпадайки след дузпи срещу Шотландия, постигнаха една от най-впечатляващите победи в цялата си история. Още през първата част Радонич, Влахович и на два пъти Йович дадоха шокиращ аванс от 4 гола. Крайното 5:0 оформи Младенович (64).

Франция – Финландия 0:2
11 ноември, контрола
Действащият световен шампион Франция загуби у дома от съперник, който дълги години бе сред посредствените в Европа и никога не е участвал на световни финали. Сега обаче скандинавците имат силен отбор, който бе в състояние да превземе „Стад дьо Франс“, при това с голяма част от резервите си. Сензационното е, че попаденията в мрежата на наперените петли бяха вкарани от двама абсолютни дебютанти в състава на Финландия – Они Валакари и Маркус Форс.

Локо Пд – Ботев Пд 6:0
28 ноември, Първа лига
Сред шокиращите резултати на 2020 г. се нареди и един от българското първенство. В него Локомотив Пд разгроми градския си съперник Ботев Пд с рекорден резултат в историята – 6:0. По този начин канарчетата фиксираха най-ниската си точка в градското съперничество. Попаденията бяха отбелязани от шестима играчи на „Лаута“ – Момчил Цветанов (2), Диниш Алмейда (9), Митко Илиев (24-дузпа), Георги Минчев (28), Кристиан Илич (71) и Николай Николаев (79). Единственото нещо, което помрачи празника на смърфовете, бе отсъствието на публика на стадион „Локомотив“ заради пандемията с коронавирус.