ЦСКА опердаши Рапид насред Виена (видео)

2010-11-05 00:03:00

Неадекватен съдия измисли дузпа за австрийците, нашари с картони половината от българския тим

С голове на Тодор Янчев и Маркиньос, с отлична игра на Райс М`Боли и с голямо себеотрицание и воля за успех ЦСКА се наложи с 2:1 като гост на Рапид Виена в мач от четвъртия кръг на груповата фаза в Лига Европа.

Висока температура на Спас Делев принуди Милен Радуканов на прекроява офанзивната линия на "червените" буквално преди мача и в игра като титуляр се появи Мишел Платини, който обаче отново беше незабележим на терена. Другата промяна в сравнение със състава от мача с Берое беше появата на Грегъри Нелсън (в мача с Берое в защита беше Грило, а Румен Трифонов игра като крило. Тази вечер той остана в защита).

Полувремето беше равностойно, като по-интересните моменти бяха през първата му половина. Тогава Двата отбора си размениха по един удар в гредата, а на вратата на ЦСКА две отлични намеси имаше Райс М`Боли. След 21-та минута Рапид държеше повече топката, а ЦСКА отговаряше с редки, но опасни контраатаки, при които с малко повече шанс можеше и да стигнат до гол.

ЦСКА отбеляза ранен гол през второто полувреме след отлично взаимодействие между Платини, Маркиньос и Тодор Янчев, завършено по най-добрия начин от последния – с прецизен шут в долния десен ъгъл на вратата. Тук обаче на сцената за своите 15 минути слава се намести световнонеизвестният съдия от Уелс Саймън Лий Евънс, който първо не хареса как Тодор Янчев се радва за гола си и му показа жълт картон, а после с удоволствие отмъсти за победата на България над родината му преди месец, назначавайки дузпа за домакините при стандартно единоборство в наказателното поле.

Австрийците изравниха с гол на Ясин Пехливан от наказателния удар, но "армейците" върнаха гола в 65-та минута, когато Маркиньос се възползва от безобразна игра на централния защитник на домакините и останал сам – върна предимството на ЦСКА.

"Червените" се върнаха прекалено дълбоко в своята половина в последните 20 минути и така позволиха на Рапид да натисне доста сериозно. Все пак отбраната на ЦСКА действа отлично и така и не позволи на съперника да излезе на чиста голова позиция.

Мачът минута по минута

1 – Разиграване по левия фланг на австрийската атака е завършено от Хамди Салихи, а топката се отбива от напречната греда на М`Боли.

8 – Шут на Ясин Пехливан от двайсетина метра, но Райс М`Боли избива в корнер.

17 – Александър Тонев овлядява на 30-35 метра от вратата и стреля, но топката намира сглобката на вратата на Раймунд Хейдл.

21 – Райс М`Боли спасява отлично утар от любимата на австрийците лява страна на нападението, този път на Кристофър Дражан.

47 – Пробив на Мишел Платини отдясно, последван от удар от малък ъгъл, който минава на метър в аут.

50 – Отлична атака на Платини отдясно, последва подаване към Маркиньос, който чукна топката към Тодор Янчев и капитанът от упор прониза австрийската врата

55 – Изключително спорна дузпа в полза на Рапид, която е реализирана от Ясин Пехливан. Протестите на играчите на ЦСКА остават глас в пустиня.

60 – Страхотно спасяване на Райс М`Боли след удар с глава на Пехливан.

65 – Грешка на централния защитник на Рапид Марио Зонлайтнер оставя Маркиньос сам срещу вратаря, преодоля го и отбеляза за 2:1 за ЦСКА

90+5 Райс М`Боли се хвърли като лъв в краката на нападател на домакините и спаси вратата си

РАПИД ВИЕНА – ЦСКА 1:2

0:1 Тодор Янчев 50, 1:1 Ясин Пехливан 55 (д), 1:2 Маркиньос 65

РАПИД: 1. Раймунд Хейдл, 6. Марио Зонлайтнер, 8. Маркус Хейкинен – к, 9. Хамди Салихи, 14. Маркус Катцер (68 – 20. Рене Гартлер), 15. Адте Нихиу (68 – 28. Кристофър Тримел), 17. Вели Кавлак, 19. Кристофър Дражан, 22. Рингвалд Сома, 25. Танджу Кайхан, 35. Ясин Пехливан (83 – 23. Андреас Добер)

Резерви: 30. Лукас Кьонигсхофер, 3. Юрген Патока, 7. Щефан Куловиц, 21. Кристоф Заурер

Старши треньор: Петер Пакулт

ЦСКА: 92. Райс М`Боли, 4. Костадин Стоянов, 5. Тодор Янчев – к, 6. Джузепе Акуаро, 8. Румен Трифонов (88 – 30. Грило), 18. Борис Галчев, 24. Александър Тонев (90+3 21. Коста Янев), 25. Йордан Минев, 28. Маркиньос, 29. Грегъри Нелсон (82 – 7. Спас Делев), 32. Мишел Платини

Резерви: 1. Здравко Чавдаров, 22. Еспозито, 23. Уилям Тиеро, 26. Килиън Шеридън

Старши треньор: Сашо Борисов

Стадион: Ернст Хапел, 50 000
Съдия: Саймън Лий Евънс (Уелс)
Жълти картони: Кристофър Дражан, Ясин Пехливан (Рапид), Грегъри Нелсън, Тодор Янчев, Джузепе Акуаро, Маркиньос, Костадин Стоянов, Борис Галчев (ЦСКА)