Юнайтед попари Сити, Рууни бележи с уникална задна ножица

2011-02-12 17:10:00

Димитър Бербатов се появи в игра след почивката и раздвижи осезателно задрямалото нападение на "дяволите"

Лидерът във Висшата лига на Англия Манчестър Юнайтед направи нова важна стъпка към рекордна титла, след като се наложи с 2:1 у дома над местния съперник Манчестър Сити. Уникална задна ножица на Уейн Рууни беляза следобеда на Острова, като след нея дойде и победният гол в мача.

Още преди мача стана ясен и тактическият замисъл на мениджъра на Юнайтед сър Алекс Фъргюсън. Както и дербито с Арсенал преди няколко седмици, той остави на пейката Димитър Бербатов и предпочете да заложи на умението на контраатака на "червените дяволи".

Специалистът отново избра схема с пет полузащитници зад един изнесен напред нападател. Това му осигури необходимата бързина след централния кръг, но пък го лиши от нещо много по-важно – идеите в атака.

Така домакините заредиха безкрайна серия от безадресни центрирания пред Джо Харт, които бяха чистени с лекота от защитата на "гражданите". Нещо повече – чистите положения за гол бяха в техния актив и най-вече положението в самото начало, в което Давид Силва беше изведен сам срещу Едвин Ван дер Саар, но не уцели вратата.

В 33-ата мин бе първото положение за "червените дяволи". Гигс центрира, Флечър се включи и стреля опасно с глава, а вратарят Харт улови пред голлинията.

В 37-ата мин Силва отново получи в наказателното поле на символичните домакини. Опита центриране, но топката срещна тялото на Евра. Силва поиска дузпа и започна да протестира, но от повторенията стана ясно, че съдията Андрю Маринър е бил прав, като не отсъди такава.

С напредеване на времето "червените дяволи" се заседяваха все по-често в половината на съперника и започнаха все по-смело да стрелят към вратата. Така в 41-та минута Райън Гигс пусна пас в центъра, който беше овладян от Нани, португалецът излезе сам срещу Харт и не сгреши – 1:0 за Манчестър Юнайтед.

Голът вдъхнови "дяволите", но те нямаха шанс да решат изхода още преди почивката. Минутите след попадението им бяха най-силните от началото. В добавеното време Андерсон падна в наказателното поле на Сити, но реферът пак реши правилно и не даде дузпа.

Втората част започна със сериозен натиск на гостите от Сити, които в средата на полувремето хвърлиха в атака и топтрансфера си през зимата Един Джеко. Именно той раздвижи доста нападението и след няколко добри положения дойде 65-та минута, в която след удар на босненеца топката рикошира в Давид Силва, излъга вратаря на Юнайтед и се спря в мрежата – 1:1.

Две минути по-късно сър Алекс пусна спасителя Бербатов в игра. Българинът замени Андерсон и веднага раздвижи действията на Юнайтед.

Следобедът обаче беше на Уейм Рууни! В 78-та минута, след прецизно центриране на най-добрия до момента за домакините Нани, нападателят завъртя образцова задна ножица, леко по диагонал, и заби топката в мрежата под слисания поглед на националния вратар на Англия Джо Харт.

До края вицешампионите държаха здраво мача в ръцете (и краката си) и не позволиха изненади пред Ван дер Саар. Прехваленият нападател на гостите Карлос Тевес се представи безобразно и беше вероятно най-слаб на терена.

Така Юнайтед остана лидер и има 57 точки от 26 мача и на практика отряза мераците за титла на съгражданите си, които с 27 имат 49 точки. Втори в класирането със седем по-малко от водача е Арсенал, който има и мач по-малко.