Португалия надви Словения с дузпи, Кристиано плаче след изпусната

Начало » Португалия надви Словения с дузпи, Кристиано плаче след изпусната
Кристиано Роналдо Португалия
Снимка: Даниел Касас

Континенталният първенец за 2016 година Португалия се класира за четвъртфиналите Европейското първенство като надигра с 3:0 след дузпи Словения след епична битка за нулево реми във Франкфурт. Световният вицешампион и двукратен европейски Франция ги чака в Топ 8 в петък.

Иберийците владееха топката и инициативата, създаваха и бяха неточни при финалния шут. Вратарят на Атлетико Мадрид Ян Облак парира два удара на Роналдо, друг от пряк свободен петкратната “Златна топка“ прати на сантиметри над гредата.

Словенците спираха добре пробивите по крилата и стигнаха до две нелоши атаки, но също бяха неточни. Рафа Леал изработи страхотно положение по левия фланг, върна назад, а далечният удар на Палиня бъзна гредата.

Облак парира снаряд на Кристиано от пряк свободен след почивката, а защитата в бяло – португалския натиск. Шешко можеше да вкара на контра по целия терен, ако 41-годишния Пепе не го бе пресирал да прибърза и сбърка стрелбата към Коща.

Третият на Крис, в световнорекордният му 211-и мач за наципнала също отиде над гредата, Облак му спря пореден в края на частта.

Капитан Ян показа голямата си класа в 104-тата минута като полетя и изби силно и прецизно бита дузпа към десния стълб на вратата му, дадена за събаряне на Диого Жота след пробив, когато влезе между петима защитници в наказателното на словенците и Ваня Друшич го фаулира. Алпийците получиха ново самочувствие за удари.

Кристиано плачеше на мини-почивката между продълженията, съотборниците го успокояваха, при следващия си опит за удар с глава дори се сблъска със словенския вратар. Тимът на Матиас Кек се бореше за кълбото и организираше атаки – Коща извади с пета в шпагат удар на Бенямин Шешко, изпуснат за пробив от Пепе. Това бе четвъртото реми за борбена Словения на турнира.

24-годишният Диого Коща стана героят на нощта като хвана ъглите и ударите на Иличич, Балковец, Вербич. Кристиано, Бруно Фернандеш и Бернардо Силва матираха Облак и пратиха словенците у дома.

Кристиано все пак направи и друг рекорд – разписа гол на шести еврофинали и стана най-възрастният забивач на 39 години и над 4 месеца. В петък ще има нов тежък двубой срещу Килиан Мбапе, Гризман, Чуамени, Камавинга…