2020-01-01 13:25:00
"Тема Спорт" подбра някои от най-култовите реплики на Димитър Пенев през 2019 г. А какво по-добро за начало на новата година от лафовете на великия Стратег?
– Дай Боже на Нова година да е спокойно, да няма глупости по районните, да се радваме, че сме преминали още една година.
– Сега, като паднат мъглите, самолетите няма да могат да излитат, затова по-добре да си стоим в България и да следим млади футболисти от родните клубове.
– Сигурен съм, че треньорите ще направят така, че играчите да се наместят в една посока, да не са разпилени. И по друг начин мога да го кажа – треньорът трябва да е малко като кокошката, която си е измътила яйцата. Тя не пуска пиленцата да бягат в различни посоки, а си ги кътка на топло.
– В ЦСКА е имало титуляри и на по 16-17 години. Но не трябва прекалено да им вдигаме пулса. Защото пулсът бързо се сваля от хвалебствия, целувки, усмивки и шоколади.
– ЦСКА трябваше да е по-сериозният диригент на терена, но не се получи. Вместо това диригент беше съдията. Той в едната половина свири на пиано, но в другата свири на акордеон, на който не му работят клавишите. Съдията повлия на мача, както ти влияе призовка да си платиш тока и водата – Пената коментира вечното дерби през февруари, спечелено от Левски с 1:0 след автогол на Перейра и червен картон на Едвин Джеси.
– Аз съм сигурен, че ще се сгреем. Дербито ще ни стопли така, че ще цъфнат и по-късните дървета. – За вечното дерби на 20 април, завършило 0:0.
– Сега на реванша сме вкъщи, по наши анцузи и пижами. На собствен терен ще се види какво имаме и от какъв материал сме замесени. Ако нямаш материал, не можеш да си замажеш плочките в къщата. Така е и в строителството, и във футбола, и във всичко – Преди реванша ЦСКА – Ботев Пд за купата, завършил 3:3.
– Едно време имаше персонално покритие срещу невероятни играчи от Байерн, Аякс и десетки други отбори, срещу които сме излизали. Това покритие не означава, като си легнеш, да си завиеш тялото, а да покриеш съперника в опасните зони.
– Виждате, че нашето първенство трудно върви – две седмици е гладко, другата седмица – надолу. Като Настрадин Ходжа с магарето. Той не се качва надолу, а нагоре.
– Дайте да не се бъркаме – точки са, не са гърди. – Пената не е съгласен, че Левски влиза с едни гърди напред във вечното дерби тази есен (2:2) заради точковия си аванс.
– Задължението за победа не е в специалистите, не е в почетните президенти, не е в Чичко Паричко, а в тези на терена, които трябва да си наместят главите и глезените и да спечелят.
– Ние национален отбор, все едно че нямаме. Тоест имаме, но ние говорим само за миналото му. А настоящето… Трябва да си изправим вътрешните прави, а не да се кривим.
– Англичаните на едно място да стоят, пак трудно ще ги покрием.
– Мач като мач. Редовна среща от първенството. Който е от ЦСКА, трябва да даде предимство на ЦСКА. А който е междинен – да играе тото кой ще спечели.
– Аз не разбирам какво толкова се впечатляваме, че ЦСКА спечелил четири поредни победи. То хубаво са четири, но аз, като гледам класирането, още сме си на четвърто място.
– Всеки треньор ще се обиди, ако някой друг говори за играта и тактиката му. Аз знам как съм се чувствал, когато са го правили по мой адрес. Неприятно е за всеки треньор. "Защо не играеш с този, защо не пускаш онзи" и други подобни. Е, кого да пусна – братовчед ти ли? Значи аз да слушам какво говорят другите хора, а моят процент мнение като треньор да изчезне, така ли? Не става.
– Важно е кой ще обедини колектива вътре на терена. И пак да подчертая – на терена, а не на разбора или на кафето преди мача.
– Като бях войник, ме натискаше старшината. После, като станах офицер – генералите започнаха да ме натискат. А на терена, като сбърках някой пас, после критикуваха: "Пената не може да подава". Това е животът.
– Щом Антов играе, значи е работил повече и е приказвал по-малко.
– Всичките футболисти ги харесвам така, спортно облечени, с тези добри панталонки и хубави прически, но не ми харесват няколко неща – като изпълнението, отношението и вътрешното взаимоотношение.
– Някои от нашите ръководни кадри, които са били държавни футболисти при мен, не си слагат навреме зелето в бъчвите да улегне. Футболно ние не просто сме закъсали, а сме толкова долу, че все едно не сме в Европа. Добре, че няма Балканско първенство, че и на него да сме на последно място.
–
Абонирайте се за канала на спортното предаване Студио СПРИНТ в YouTube