В ЦСКА се облизват за 3 милиона

2013-12-05 13:23:00

3 милиона лева трябва да бъдат набрани от борсата, когато клубът получи разрешение от БФБ за първично публично предлагане.

Когато дойде за пръв път в България, новият президент Лорънс Дейвис обеща пълна прозрачност във финансовите действия на клуба. Това беше и лайтмотивът на Александър Томов, когато се зае да спасява клуба през лятото.

Само няколко месеца по-късно се оказва, че ЦСКА се е сдобил тайно с 27 нови акционери и още по-тайно е проведено Общо събрание, което е взело стратегическото решение за излизане на борсата. В същото време оперативното ръководство публично атакува бивши служители и медии с обвинения, че саботират дейността им по спасяването на червения клуб.

От самото поемане на делата в клуба Александър Томов, който иначе не заема никаква официална длъжност, обясняваше, че има опашка от кандидат-акционери. Той дълго време отказваше да спомене имената им и какви суми са готови да инвестират. От заявление в Търговския регистър обаче става ясно, че в периода от 21 август до 26 октомври собственикът на клуба – люксембургската компания "Лира инвестмънтс", е джиросал акции на 27 физически и юридически лица на обща стойност 402 141 лева.

Ако всеки от тях е платил акциите, то клубът е получил свежи пари на същата стойност. Като се видят имената им обаче, може да се изрази съмнение, че се е случило така. Все пак в резултат на операцията "Миноритарни акционери" се е получил микс от футболисти, служители, любопитни и неизвестни фигури.
Най-големият нов акционер е самият Александър Томов, на когото по документи са джиросани 391 хиляди акции (всяка от тях по един лев), но при последвалотоОобщо събрание той се е регистрирал със 195 хиляди акции.

Вторият най-голям нов акционер е футболният мениджър Емил Данчев, който първо е купил 50 хиляди акции, а след това още 15 хиляди. Настоящият изпълнителен директор Александър Тодоров е получил или купил 50 хиляди акции, пресаташето Иван Ченчев – 3000 акции, членът на управителния съвет Ивайло Котев – 10 хиляди, а легендата Димитър Якимов, който е член на Надзорния съвет, взел 500 акции. И така нататък…
На 2 ноември на необявено публично общо събрание клубът е поел твърдо курс към излизане на борсата и публично предлагане на акции. С едно решение акционерите първо са свалили капитала от 6.5 милиона лева до нивото на реално внесения от 5 милиона лева.

След това са решили да увеличат капитала до 8 милиона лева. Новите 3 милиона лева трябва да бъдат набрани от борсата, когато клубът получи разрешение от БФБ за първично публично предлагане. Събранието е взело решение посредник по листването да бъде "Авал Ин", както преди време беше обявил лично Александър Томов.

Вашият коментар