2015-05-05 15:07:00
Интересни случки, тайни, спомени от куп мачове излизат в четвъртък на испанскя пазар в нова книга за краля на „червено” и бивш водач в мъжкия тинес Рафаел Надал.
Специално място имат истории около страстта на „бика от Манакор” към футбола и 10-кратния носител на Шампионската лига Реал Мадрид, които Рафа безрезервно подкрепя от дете.
Четивото „Рафа-пътят към легендата” с автори радио-журналистите Хавиер Мендес и Анхел Гарсия бе официално представено пред журналисти вчера на турнира в „Каха Махика” в Мадрид. Специално участие с пролог и шеги има друг бивш номер 1 в мъжкия тенис и приятел на Надал – каталунецът Карлос Моя, миналогодишен капитан на Испания за купа Дейвис и баща на 3 деца.
Идеята изскочила от самият Рафа, който вече написа автобиография преди 4 години.
„Запитан след 9-ата си титла от Ролан Гарос, Рафа сподели, че би било много арогантно сам да посочва мястото си в историята на тениса, така решихме да напишем книгата. Всички знаят кой е Надал в тениса, искаме да покажем Рафаел.” – разкираха авторите.
Те описват уникалния полуфинал на Надал с Фернандо Вердаско на Откритото на Австралия’2009, спечелен от тенисиста от остров Майорка със 174 срещу 173 точки и решен от ключова двойна грешка на мадридчанина в края на третия сет. След ден Рафа печели единствената си титла от Мелбърн и срещу Роджър Федерер. Друг куриоз от книгата е как швейцарецът прекъсва серията му от 81 поредни победи и го моли за фланелката като трофей.
„Рафа е страхотен човек, има много малко дефекти – например е абсолютно неорганизиран извън тениса и доста самонадеян. – добави Хавиер Мендес. – Преди време тенисистите взимали на подбив 14-годишният Рафаел, който мечтаел и се обзалагал, че ще стане номер 1 в света. Безкрайната самоувереност в погледа му те кара да му вярваш, дори на 14!”
Един от най-големите тенинисти на Испания в историята и турнирен директор на Мутуа Мадрид Оупън, Маноло Сантана е безрезервен фен на Надал и вярва в успешното му завръщане, двамата споделят страст към футболния Реал Мадрид:
„Рафа е специален феномен, дори на 28 години, той е толкова добър, че във всеки момент може да заиграе отново супер, има огромно желание да се върне на нивото си! – каза навършващият 77 години в неделя Сантана, който следи мачове и тренировки на любимеца си винаги когато може: – „Обожавам да го гледам. Сега тренират с Димитров, бях за малко. Десета титла от „Ролан Гарос”? Защо не? Централният корт в Париж му е втора къща, познава всяко кътче, знае как отскача топката във всяка точка. Рафа е мадридист като мен, до смърт! Ние не сме доволни от малко, искаме винаги максимума! Който иска да се задоволява с титлата от първенството, ние искаме 11-ата Шампионска лига! Имаме феноменален отбор в Реал сега и ще я спечелим!”
Именно голямата страст на Надал към футболната игра и Реал Мадрид имат достойно място в книгата, още от детските му години, когато е раздвоен между двата спорта.
„Той е истински „ултрас” на Реал (най-крайните фенове), до загубване на ума си. – авторите на новата книга разказаха два анекдота за Рафа и приятеля му и безрезервен фен на Барселона и Христо Стоичков Карлос Моя. – „През 1987-а Рафаел, на 16 години и номер 87 в ранглистата на АТП, побеждава за първи път Моя (тогава 4-и в света) и баба му звъни на сина си Тони (треньор на Рафа – б.а.) с думите „Как смее да побеждава Чарли (Моя-б.а.), който толкова му помага?”
По-късно при друга победа над Карлос, на всяка почивка Рафа говори с треньора му Джоф Лапорта, питайки го за резултата в играещият се по същото време мач между Реал и Ювентус в Торино от Шампионската лига („белият балет” губи 1:3). При възможност, Рафа не пропуска да гледа наживо Реал.
Неслучайно той няма програмиран мач тази вечер на турнира в Мадрид и спокойно ще стиска палци на момчетата на Карло Анчелоти, с които е приятел, срещу Юве в първия полуфинал за Шампионската лига.
Вчера първата ракета на Испания, носител на 14 титли от турнирите от Големия Шлем бе обявен за „Доктор Онорис Кауза” на Европейският Университет в Мадрид. 28-годишният Рафа се появи с професорски тога и шамка пред стотици студенти и подчерта в речта си фундамента от „семейните ценности”:
„Спортистите трябва да даваме пример с нашите прояви. Базата на триумфите и в спорта, и в живота са дисциплината, труда, желанието, уважението към съперника. Не бих бил това, което съм, без основите, на които винаги съм се подпирал – семейството и ценностите, те ми помогнаха да раста като спортист и човек!” – подчерта Рафа.
Своя книга на пазара пусна и неговият чичо и треньор (Тони Надал 55 год.) – „Всичко може да се тренира” с педагогика, мисли и идеи, свързани с подготвителния процес на топтенисиста.