Вихрен Реал Сосиедад губи незаслужено от Барселона

Начало » Вихрен Реал Сосиедад губи незаслужено от Барселона
Микел Оярзабал Реал Сосиедад
Снимка: Реал Сосиедад

Реал Сосиедад надигра тотално шампиона Барселона в 12-ти кръг на Испанското първенство, но бе попарен жестоко с гол в 93-тата минута и загуби мача си с 0:1 на “Аноета“.

Така момчетата на Чави Ернандес си върнаха трето място в класирането от Атлетико Мадрид след изненадващата им загуба с 1:2 от Лас Палмас на Канарските острови. Лидерът Жирона (31 т) наби с 4:2 Осасуна. Вторият Реал Мадрид (28 т) посреща утре на “Бернабеу“ от 22 ч.

Тимът на Иманол Агуасил създаде дузина атаки и поне пет чисти голови положения още от старта, които защитата на гостите и самоотвержен Тер Щеген по чудо опазиха. “Северните моряци“ бяха водени от фантазията на бързоног и опасно циркулиращ навсякъде по полето Таке Кубо (под наем от Реал Мадрид), който внесе скорост, идеи, класа с дрибъли и финтове, постоянното му пресиране предизвика главоболие у съперниковата отбрана.

Неслучайно турският плеймейкър Илкай Гюндоган (еврошампион с Манчестър Сити) отново прикани настоящите съотборниците да мислят и създават атаки. Гави и Кансело сбъркаха при стрелби.

Втората част бе повторение с нови парирани доста изстрели на Микел Мерино, Брайс Мендес, Кубо, Оярзабал.

Главаният Алберола Рохас и VAR (Дел Серо Гранде) имаха ключови намеси – спестиха жълт (дори червен) на Араухо за опасно влизане с ботони в коляното на Айхен още в осмата минута, но дадоха картони на Брайс (за много по-леко нарушение) и на Иньиго Мартинес срещу Оярзабал. Съдиите правилно не подариха дузпа на Жоао Феликс, паднал на влизане в наказателното секунда преди Зубелдия да го чукне по крака, но в 66-тата ощетиха домакините при чиста дузпа на Иньиго и Кунде срещу капитан Оярзабал.

Педри Гонзалес се завърна в игра след два месеца лечение, порита и 16-годишният Ламин Ямал, посочен от Лионел Меси за негов наследник в Барса (и изобщо) след получаване на осмата “Златна топка“ тази седмица. Резервата на Левандовски Ферран Торес също не бе точен. Ремиро парира потентен на Араухо и близък на Гави в последните минути.

Гундоган изведе с прекрасен дълбочинен диагонал уругвайския защитник Араухо и той с удар с глава донесе трите точки като VAR реши, че засада не е имало.

“Много важни три точки на труден терен, след като загубихме “Класикото“. – призна Роналд Араухо. – Страхотно играха Сосиедад, пресираха ни много, имаха чисти положения и беше трудно да се противопоставим, особено при изнасянето, след почивката излязохме с друго отношение. Радвам се че помогнах и с гол.“

“Бяхме по-добри, но не си вкарахме положенията. – каза Микел Оярзабал. – Те практически не създадоха положения, но си вкараха накрая, свършиха си работата. Предпочитам да губя по този начин, със сигурност имаме положителни неща да отчетем за сряда и на работа.“ (посрещат Бенфика в Шампионската).

Чиста дузпа срещу Яго Аспас не бе свирена и в края на мача на Селта със Севиля на “Балайдос“, завършил 1:1 след голове на Ен-Несири и Старфелд. Домакините играха 30 минути с десетима.

Хеттрик на Хари Кейн донесе триумф на Байерн Мюнхен с 4:0 в немското “Класико“ с Борусия Дортмунд.