2018-07-15 19:53:00
Отборът на Франция е новият световен шампион по футбол, след като на финала на Мондиал 2018 "петлите" победиха с 4:2 тима на Хърватия. Така наследниците на Платини и Зидан вдигнаха за втори път в историята си трофея.
Хърватия започна много активно, но не създаде реално голово положение. Франция обаче ги свали на земята с първо минаване на центъра, първи удар в посока на вратата и… първи гол. Гризман центрира от свободен удар, а Марио Манджукич с глава си отбеляза автогол за 1:0.
Хърватия се върна бързо в мача, когато в 28-ата минута след разбъркване в пеналта, топката се озова в Перишич, който се възползва и от недоброто пласиране на Лорис и изравни – 1:1.
В 34-ата минута Перишич, извади в корнер с ръка, за което макар и след намесата на VAR, Франция получи дузпа. Антоан Гризман в 38-ата минута възстанови преднината на "петлите".
Хърватия се хвърли в атака след почивката, а Франция беше на ръба да допусне фатална грешка след няколко колебливи изяви на защитата. Франция заложи на контраатаката и при една в 54-ата минута Мбапе бе на косъм от това да реши мача. Това обаче в 59-ата минута направи Пол Погба с удар от границата на пеналта и със съдействието на Субашич, който не бе застанал правилно.
Нещата потеглиха към разгром в 65-ата минута, когато Субашич изгледа шут на Мбапе от около 16-17 метра за 4:1.
Вратарските грешки проължиха с безумие на Уго Лорис, който в 69-ата минута взе да се прави на техничар, Манджукич му отне и вкара за 4:2.
Хърватия започна да атакува отчаяно, но нямаше сили и идеи за нещо повече от стихиен и безрезултатен натиск.