Кристиано празнува ЧРД36 с нов рекорд

Начало » Кристиано празнува ЧРД36 с нов рекорд
Кристиано Роналдо Юве
Снимка: Даниел Касас/BGfootball.com

 

Двама великолепни футболисти празнуват рожден ден днес, и както всяка година, BGfootball.com ще се присъедини към честитките с пожелания за здраве и още много да ни радват с красив спектакъл. Кристиано Роналдо навършва 36 в прекрасна форма и пореден голям рекорд, а Неймар Джуниор – 29 в преследване на втора Шампионска лига, Меси и поне една “Златна топка“.

Техничарят от Можи дас Крусес ще полива и година любовна връзка – с млада знойна русокоса бразилска певица Габили, със сигурност ще има дълго парти в Париж, напук на  пандмията, традиционно може да попее суперпопулярният вече латинокрасавец Малума, голям приятел на Ней. Очаква се удълженият договор на голаджията с Пари Сен Жермен (за петилетка) да бъде обявен всеки момент, с подобрена заплата от настоящите 36 милиона нетно на сезон. Духвайки свещички, Неймар (406 гола досега) ще поиска най-желания подарък – Меси в ПСЖ лятото, иначе им предстоят битки на 16 февруари и 10 март още на осминафиналите за Шампионската лига.

Кристиано влиза в достолепна за нападател от най-висока класа възраст, а в момента спектакъл на близко ниво може да предложи само 39-годишният Златан Ибрахимович (661 гола, 48 в ШЛ), заради когото Милан може да отмъкне титлата в Италия от Ювентус.

Крис преживява поредна сладка година с голямото си семейство – експлозивната годеница Джорджина, 10-годишният Криштиянино (вървящ по футболните стъпки на баща си) и трите по-малки деца Ева, Матео и Алана, които възпитава в строги здравословно-диетични норми.

Еврошампионът с Португалия посреща 36-тия празник с достоен за петте “Златни топки“ рекорд – максимален голаджия в официални двубои във футбола със 763 попадения,след като вкара дубъл на Интер във вторник и класира Юве за полуфинал в купата на Италия.

Според повечето източници това е подобрено постижение от на Йозеф Бицан, който имал регистрирани 762 гола през 30-те години на XX век. Тук обаче има разногласия.

Според Световната Асоциация за Футболна Статистика (RSSSF) чехо-австриецът Бицан е вкарал 805 гола, бразилецът Ромарио – 772 (гордеещ се да е минал кота 1000), Пеле – 767, въпреки че сам твърди да са 1300. Лео Меси има 721 засега. Междувременно Христо Стоичков честити вчера 55-ия рожден ден на бишия си съотборник и партньор в атака Ромарио, изяваващ се като депутат в Бразилия.

От Футболния съюз на Чехия твърдят, че преброили всички официални голове на Бицан и те са точно 821, тоест Кристиано Роналдо трябва да реализира още 58 попадения, за да подобри рекорда на великия голмайстор на Славия (Прага), който приживе признаваше, че е забил 5000 гола (потвърдено от съотборник). Ако обаче се добавят головете на Крис в приятелски мачове с Реал Мадрид, чийто исторически реализатор е с 451, и вкарани срещу класни съперници по летни турнири, бройката ще е различна.    

УЕФА припомня някои от уникалните рекорди на Кристиано:

Максимален голаджия на Шампионската лига със 134, и на клубните турнири на УЕФА със 137

Най-много спечелени финали на ШЛ – 5, единствен вкарвал в три от тях

Максимален голаджия на ШЛ за сезон: 17 гола, единствен вкарвал в шестте мача на групова фаза, в 11 поредни и най-много забити в елиминациите – 67

Единствен вкарал най-много в ШЛ на един съперник – 10 на Ювентус

Най-избиран в тима на УЕФА от феновете – 15 пъти (2004, 2007-2020)

На ниво национални селекции:

Най-резултатен футболист на Европа със 102 гола, само Али Деаи има 109 за Иран

Най-много мачове за Португалия: 170

Най-много мачове на европейски и световни първенства: 38 (с Бастиан Швайнщайгер), с квалификационни са 61

Най-много голове на финални фази на Евро: 9 (с Мишел Платини), на финали са 4, а с квалификации са 40

Честит рожден ден, Крис и Ней!