Немците първи в Топ 16 на домашното Евро‘2024

Начало » Немците първи в Топ 16 на домашното Евро‘2024
Тони Крос Реал М
Снимка: Даниел Касас/BGfootball

Германия си осигури класиране за осминафиналите на домашното европейско първеснтво с втора победа в Група А с 2:0 над Унгария в Щутгарт на стадиона, на който преди 30 години блестеше Краси Балъков. На старта бяха мушнали петичка на Шотландия.

Немците, в нови розово-виолетово-черни екипи, изнесоха пореден силен двубой с атакуващ модерен футбол. 21-годишният Джамал Мусиала откри в 22-рата след комбинация с капитан Гюндоган, преборил  защитници и вратаря Вили Орбан, за да асистира.

Унгарците се защищаваха самоотвержено и сътвориха отговор. Ветеранът Нойер опази преднината с полет срещу пряк свободен на Шафер, след чийто статичен на излизане от почивка Салай вкара, но от засада.

Немската машина на най-младия треньор на форума, 36-годишният Нагелсман, не успя да увеличи след 11 корнера, изпълнени от маестро Тони Крос, но с практично 70 % владеене, 716 паса (с 93 % точност) и 19 стрелби стигна първи до осминафиналите. Гюндоган разписа втория гол в 66-тата.

Албания обърка максимално турнира за Хърватия с 2:2 в балкански сблъсък е група В. Ласи огорчи с глава “шахматистите“ на старта, Крамарич изравни чак в 74-тата минута с асистенция на Будимир, чиято атака щеше да доведе до обрат. 34-годишният халф Клаус Гясула си вкара автогол, а в 95-тата минута донесе точка на Албания.

Тимът на Лука Модрич само с точка за 2 мача е с крак извън шампионата, само победа над Италия в понеделник им дава шансове за Топ 16. Утре защищаващите евротитла адзури излизат срещу лидера Испания (22 ч).