В УЕФА се чудят каква глупост още да измислят

2019-07-07 11:41:00

Президентът на УЕФА Александър Чеферин разкри преди няколко дни за поредни идеи за промени във формата на Шампионската лига.

"С предложението всички четвъртфиналисти да се класират автоматично и за следващия сезон в ШЛ се цели да се предпазят клубове като Аякс през тази година или като Лестър и Монако през предишните – обясни Чеферин пред Times.

"През този сезон Аякс стигна полуфинал, но сега е принуден да продава футболистите си, защото не е сигурен за влизането си в групите на турнира през есента. Трябва да предпазим определени клубове – не мисля, че са толкова много, но трябва да се погрижим за тях", шокира с открития опит за налагане на изключителна несправедливост Чеферин.

Припомняме, че и до днес няма логично обяснение защо турнирът се нарича Шампионска лига, след като в него не играят само шампионите на стрните си. Последният победител – Ливърпул, не е бил най-добър в страната си от 30 години, но за този период два пъти взе трофея. В същото време шампиони на страните си са принудени да минават срамни квалификации, за да отидат на място, на което ги чакат отбори, които понякога дори не са взимали медал в своята страна.

Друг проект е промяна на броя на тимовете в групите – от сегашните осем групи с по четири отбора на четири групи с по осем състава. Това е идея на Асоциацията на европейските клубове с президент Андреа Аниели.

Продължава да се обсъжда и вариантът с увеличаване на участниците в турнира до 40 или даже 48 съперника. Чеферин обаче е убеден, че поне под негово управление няма да се реализира идеята за Супер лига.

Босът на УЕФА загатна и за организирането на двубой между шампиона от Евро 2020 и носителя на Копа Америка за 2019 г., като победителят ще се окичи със званието “Шампион на шампионите”.

Вашият коментар