Почетино – от дъното в Испания до финал в ШЛ

2019-05-12 13:02:00

Сълзите на един щастлив треньор. Това видя цял свят след знаменитата вечер в Амстердам. Маурисио Почетино не можа да сдържи емоциите си. Това бяха най-сладките сълзи. В подобен мач емоциите винаги взимат връх. На тях се отдаде и аржентинецът. Той нахлу на терена и се разплака. Мениджърът, който никога не е печелил трофей в треньорската си кариера, направо нещо неочаквано и изведе своите до най-големия мач в европейския клубен футбол.

Като играч той прекара почти цялата си кариера в Еспаньол. Отново там започна и като треньор през януари 2009-а. Каталунците обаче го изгониха през ноември 2012-а. Може би вече съжаляват, че са го изпуснали с лека ръка, но по онова време на сезона неговият Еспаньол се намираше на дъното. Последно място в Испания, 9 точки и само 2 победи за 13 кръга. Така Почетино се раздели с клуба, за да дойде ред на английското му приключение.

В Саутхемптън феновете го посрещнаха враждебно, тъй като Маурисио трябваше да влезе в ролята на местния любимец Найджъл Адкинс, но резултатите бързо започнаха да говорят в негова полза. В началото използваше преводач, тъй като не можеше да се изразява на английски. В първия си пълен сезон начело на светците той завърши осми и постигна най-високия точков актив за клуба в ерата на Висшата лига (от 1992/93).

Изкачването продължи, след като Почетино пое Тотнъм. Изведе шпорите до второ място във ВЛ (2016/17), а това бе най-горното класиране на лондонския клуб от 54 години насам. Освен това лондончани за първи път не загубиха нито веднъж у дома от 1964/65.

Така Почетино още преди финала в ШЛ се превърна в един от най-желаните мениджъри в Европа. Засега обаче се врича във вярност на Тотнъм. Изведе шпорите до сблъсъка в Мадрид, въпреки че миналото лято в клуба не бе привлечен нито един нов играч! Това звучи като истинска лудост на фона на стотиците милиони, които пръскат за трансфери останалите конкуренти за трона в Европа.

Вашият коментар