Реал докосва осминафинал с победа над Шахтьор

Начало » Реал докосва осминафинал с победа над Шахтьор
Карим Безнема Винисиус Реал Шахтьор
Снимка: Даниел Касас

14-кратният първенец на Европа Реал Мадрид надигра Шахтьор Донецк с 2:1 на “Сантяго Бернабеу“ и практически си осигури участие на осминафиналите на Шампионската лига с 9 точки от 3 кръга в група F. Третият Лайпциг победи с 3:1 Селтик.

Първото полувреме бе домакински рецитал с безспирни атаки отвсякъде, дирижирани от Чуамени, Крос, Валверде и завръщащ се в отлична форма Карим Бензема. Родриго Гоеш откри мощно в   , после подаде на Винисиус Джуниор за втория. Интересно е, че “белият балет“ играеше красиво и с шестима тъмнокожи футболисти титуляри. Милитао и Менди се завърнаха след лечения стабилни, Орелиан им помагаше отзад.

21-годишният Анатолий Трубин храбро спаси редица удари –  два на Валверде, по три на Бензема и Винисиус, чийто друг тоен пък извади Бондар от голлинията.

Украинският национален вратар Лунин, заместващ контузен Куртоа, почти нямаше работа, дори си позволяваше да излиза напред към средата на игрището. 26-годишният му сънародник Олександър Зубков обаче го изненада в 40-тата, когато засече зле чистена от Карбахал топка и я заби с красиво странично воле в стил Зидан и Холанд.

Еврошампионите нападаха настървено и след почивката, но оранжевата защита и Трубин успяваха да ги спрат. Гостите бяха и по-смели на контри. Анчлоти освежи с Асенсио и Камавинга. Трубин парира коварен на Карим, след чийто пробив после Марко тресна греда.

Около 150 украинци с национални знамена подкрепяха на трибуните Шахтьор, клубът в момента е с неясен статут, принадлежи на анексираната от Русия спорна област Донецк. Играчите направиха почетна обиколка след двубоя за гласовитите си сънародници, някои испанци също им ръкопляскаха.

Идния вторник Шахтьор посреща Реал във Варшава. Дани Себайос има мускулно скъсване и ще се възстановява поне до януари, стана ясно.

Борусия Дортмунд нанесе на Севиля шеста загуба за сезона (от 10 мача, имат и три ремита) с 4:1 на стадиона им “Санчес Пизкуан“, за да ги остави трети в класирането в група  G, където лидер е Манчестър Сити след 5:0 над Копенхаген. Герейро, Белингам, Адейеми, Брандт  финализираха успешно бързата и силна немска игра. Ен-Несири намали с глава след почивката.

Това вероятно бе последният мач под ръководството на Юлен Лопетеги, чийто заместник Хорхе Сампаоли вече пристигна в града край река Гуадалкивир и ще бъде назначен офциално. Публиката на стадиона обаче аплодира донеслият Лига Европа Лопетеги и насочи яда си от лошите резултати към шефовете на клуба, продали силните Кунде, Д.Карлош, Окампос и др.

Лионел Меси вкара за ремито на Пари Сен Жермен  с Бенфика 1:1 в сблъсъка на лидерите в група H (по 7 т.). Данило Перейра си заби автогол. Ювентус записа първа победа в тазгодишния турнир с 3:0 над Макаби Хайфа и върви трети.

Челси наби с 3:0 Милан за второто място в група Е, води Ред Бул Залцбург след 1:0 над Динамо Загреб.